Velike padavine pokrenule su brojna klizišta širom Srbije i zato moramo konačno popisati sva klizišta u zemlji i sve rizične tačke na kojima nemamo adekvatnu odbranu od poplava. Zatim ćemo da izračunamo koliko tačno košta da saniramo sva ta mesta i da prionemo na posao. To ćemo ubuduće raditi u saradnji sa Institutom za geologiju, Fakultetom rudarstva, Institutom „Jaroslav Černi“ i CIP-om, koji već ima popis nekih klizišta u zemlji – kaže za Danas Velimir Ilić, ministar bez portfelja zadužen za vanredne situacije.

llić tvrdi da ubuduće kanali ne mogu da budu zapušeni smećem, a nasipi moraju da se podignu. Na pitanje u kom delu zemlje ima najviše klizišta, on odgovara svuda, ali i napominje da je jedno od najopasnijih ono na Umci, gde Sava pravi čep i zaokret. On je najavio početak rada na projektu koji će izlivanje Save kod Umke „rešiti zauvek“.

Ministar ističe i da su, zbog jakih padavina, pored starih klizišta pokrenuta i neka nova. „Samo selo Ba, podno Ravne gore, ima tridesetak klizišta, u Nišu 18, brojna su klizišta kod Čačka, u Kosjeriću je proradilo preko 300 klizišta, u Bajinoj Bašti preko 200 i tri sela su potpuno odsečena u opštini Kosjerić, gde se nalaze ekipe „Puteva Užice“, „Srbija puta“. Veliki broj kuća na tim klizištima je oštećen, neke nisu za korišćenje“, nabraja Ilić i dodaje da je problem i to što su građani, uprkos upozorenjima, gradili kuće na klizištima.

Za saniranje klizišta, prema njegovim rečima, biće neophodna saradnja više ministarstava – od poljoprivrede do infrastrukture, ali da će presudnu reč imati resor finansija. Ilić je juče obišao klizišta u Čačku, Lučanima i Požegi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari