Iako je Tužilaštvo za ratne zločine Srbije pre sedam dana dostavilo informacije glavnom tužiocu Euleksa Džonatanu Ratelu da se turski lekar Jusuf Somnez, osumnjičen za trgovinu ljudskim organima nalazi u Holandiji, on još uvek nije uhapšen. „Somnez je na poternici Interpola, a odluka da li će biti uhapšen je u nadležnost Tužilaštva za ratne zločine Euleksa, odnosno tužioca Ratela“, kažu za Dansa u Tužilaštvu.

Somnez se nalazi na poternici Interpola jer se tereti za 240 nelegalnih transplantacija. Prvooptuženi je u slučaju „Medikus“, a u postupku pred sudom u Prištini sudilo mu se u odsustvu. On je uhapšen početkom januara 2011. u Istanbulu, ali je pušten posle saslušanja, uz obrazloženje da ima uredno prijavljeno boravište. Iz Turske je pobegao u Holandiju, gde je pronađen uz pomoć svedoka saradnika Tužilaštva za ratne zločine Srbije.

– Somnez je bio na čelu kriminalne grupe osumnjičene za trgovinu ljudskim organima. U procesu koji se vodio zbog nelegalne transplantacije organa u klinici Medikus, kod Prištine, Ljutfi Derviši i njegov sin osuđeni su na po osam, odnosno sedam godina i tri meseca zatvora. Predmet je, inače, u rukama Euleksa – kažu u Tužilaštvu za ratne zločine Srbije. Kako dodaju, kriminalna grupa je zarađivala ogromne svote novca jer je na prevaru uzimala organe ljudima i njima trgovala. Ime turskog lekara Jusufa Somneza pominjalo se i u izveštaju Dika Martija o ilegalnoj trgovini ljudskim organima nad nealbanskim stanovništvom. Na osnovu izveštaja bivšeg specijalnog izvestioca Saveta Evrope pokrenut je istražni postupak koji je vodio tužilac Klint Vilijamson. Nakon gotovo četvorogodišnje istrage, Vilijamson nije imao čvrste dokaze o trgovini ljudskim organima, ali je rekao da postoje osnovane sumnje i da će istraga biti nastavljena. On je potvrdio da je bilo zločina nad nealbanskim stanovništvom na Kosovu, te će početkom naredne godine u Holandiji biti formiran specijalni sud koji će procesuirati neke od zločinaca, među kojima su i nekadašnji rukovodioci Oslobodilačke vojske Kosova.

– Slučaj Medikus je zaseban u odnosu na Vilijamsonovu istragu. Vilijamson je istraživao sve zločine na Kosovu, a Medikus je klinika gde su na prevaru vađeni organi siromašnom stanovništvu. Iako nije imao dovoljno dokaza, Vilijamson je podnoseći izveštaj rekao da postoji osnovana sumnja za nekolicinu njih koji su učestvovali u ilegalnoj trgovini organa – naglašavaju u Tužilaštvu, dodajući da imaju čvrste dokaze da je Jusuf Somnez bio prisutan kada su ljudima vađeni organi.

Na osnovu saznanja kojima raspolaže Tužilaštvo za ratne zločine, Sonmez je učestvovao i u transplantaciji organa otetih Srba, Roma i nelojalnih Albanaca u „Žutoj kući“ na KiM.

Slučaj Medikus

Slučaj Medikus se zasniva na tvrdnjama da su siromašni donatori iz Turske, Moldavije, Kazahstana i Rusije, kao i bogati pacijenti, dovođeni na kliniku gde su im nelegalno presađivani bubrezi. Tužilac Džonatan Ratel je tokom suđenja koje je pčelo 2011. istakao da je donatorima obećavano da će im na Kosovu biti isplaćeno po 15.000 evra za bubreg, a primaoci organa su za tu uslugu navodno plaćali i do 100.000 američkih dolara. Klinika „Medikus“, zatvorena je 2008. godine, pominje se i u izveštaju SE u kom se navodi da su pripadnici OVK trgovali organima zarobljenika tokom sukoba 1999. godine na KiM.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari