Hapšenje vlasnika Delte Miroslava Miškovića dobro je uzdrmalo deo poslovnog sveta u Srbiji, pre svega one koji pretpostavljaju da bi mogli takođe da se nađu na udaru ili dođu u vezu sa nekom od 24 sporne privatizacije. Zato je gotovo istovremeno krenula i kampanja sa spekulacijama da je čitava akcija borbe protiv korupcije zapravo sračunata na to da se vlasniku najvećeg poslovnog sistema u zemlji otme imovina.

Koliki je kapital u pitanju, malo ko može i da proceni, jer je reč o skupu raznorodnih firmi od kojih neke imaju konkretnu imovinu, poput Delta agrara, dok se druge bave konsultantskim poslovima, nekretninama ili distribucijom, a tu je i stručnjacima teško da utvrde čak i približnu tržišnu vrednost. Taj posao otežava i veliki broj privatizovanih preduzeća koja je Mišković kupio i koja su se u različitim formama našla u sastavu Delta holdinga ili posluju van njega. Još veći je problem to što se njegova matična kompanija nalazi na Kipru, pa će domaćim istražiteljima, ukoliko dokažu da je u tom predmetu primenljiv Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom, biti veoma teško da utvrde u kojim je sve firmama on vlasnik. Više svetla na to trebalo bi da baci tek finansijska istraga, tako da za sada sve ostaje u zoni spekulacija.

Prema šemi kompanije, sistem Delta holdinga čini nekoliko kor biznisa. Najprofitabilniji u ovom trenutku je već pomenuti Delta agrar, u čijem vlasništvu su fabrike Juhor, Mioni Gala, Danibuis i Florida, ali i oko 15.000 hektara zemljišta u pet poljoprivrednih imanja, koja čine okosnicu proizvodnog sektora. U vlasničkoj strukturi Delta agrara je matična Miškovićeva firma sa Kipra, Hemslade trading limited sa udelom od 31,12 odsto, zatim Delta investment, osnovana ove godine, koja poseduje 68,31 odsto kapitala. Najveći prihod na domaćem tržištu i od izvoza u Rusiju, Delta ostvaruje upravo iz ovog biznisa, a planove za ovu godinu nije bitnije poremetila suša niti prolećni mrazevi koji pogađaju voćare. U koliko planovi opstanu, u narednoj godini trebalo bi da se u proširenje uloži ukupno 14,5 miliona evra.

U sastavu Holdinga posluje i Delta sport, koji je jedna od firmi prvenaca, jer je osnovana još 1993, a prema APR-u sa podjednakim udelima u vlasništvu je Hemslade i takođe kiparske Daurama holding limited. U Holdingu su i Delta real estate, čiji su vlasnici Delta investment (84,16 odsto) i Hemslade (15,84). Tu su još i Delta distribucija, kao i osiguravajuća kuća Delta Đenerali, ali i dva kompanijska sektora, za komunikaciju i međunarodnu saradnju.

U Delti za Danas kažu da je posle prodaje Maksi trgovine ostalo oko 7.200 zaposlenih. U prvoj polovini ove godine, kada je zbog te transakcije napravljen presek, prihod je iznosio 39,1 milijardu dinara, prihod od prodaje je iznosio 1,4 milijarde evra, a čist profit iz prvog polugodišta iznosi 2,3 milijarde dinara. U Delti očekuju da će do kraja godine ukupan prihod dostići 850 miliona evra, dok profit za celu godinu još ne može da se prognozira. 

Delta: Dovodimo nove brendove

– Nije nam prijatna situacija, iako predmet istrage nema nikakve veze sa našim osnovnim poslom. Ipak, kompanija je nastavila da radi. Trenutno su u toku intenzivni pregovori, već u finalnoj fazi, oko novih brendova koje dovodimo u Srbiju. Pre dva dana su bili predstavnici Interkontinental grupe, koji su zadovoljni radovima u hotelu Kontinental, juče je u Subotici Delta Đenerali potpisao ugovor sa gradskom toplanom – kažu u kompaniji Delta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari