Još se ne zna tačan hemijski sastav otrovnog mulja koji je juče oko podne ipak dospeo u Dunav, uprkos uveravanju nadležnih u Mađarskoj da do toga neće doći. Šta se sve u mulju nalazi znaćemo danas, nakon što srpsko-mađarska komisija za vodoprivredu uzorkuje vodu – kaže za Danas načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić.


Prema njegovim rečima, napori nadležnih da neutrališu zagađenje nisu urodili plodom, a mađarske vlasti juče nisu poslale izveštaj Evropskoj uniji o stanju u njihovoj zemlji, iako su bili u obavezi da to učine.

– Ne zna se tačna pH vrednost alkalnih materija, pa su mnogi vatrogasci u Mađarskoj dobili opekotine. Ipak, treba imati u vidu da je mesto gde se mulj izlio u Dunav 340 kilometara uzvodno od Bezdana, tako da će reka prilično da ublaži otrove dok stignu do nas – naglašava Marić.

Pomoćnik ministra životne sredine Nebojša Pokimica kaže za naš list da u Srbiju neće doći otrovni mulj, već vode koje su ga razblažile.

– Razblažene vode nisu uništile biljni i životinjski svet ni u Mađarskoj, pa neće ni kod nas. Ukoliko i dođu do nas, to neće biti pre nedelje i ne očekujemo da će se išta drastično desiti – naglašava Pokimica.

Dulić: Postrojenja u Srbiji pod kontrolom

Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić rekao je da se u Srbiji nalazi 440 postrojenja u kojima se skladište hemijske supstance kao i da se uglavnom radi o preduzećima koja su u stečaju. „Ministarstvo kontroliše rad ovih postrojenja. Sva ona do 2015. moraju da počnu da primenjuju novu tehnologiju, a nova koja se otvaraju moraju da ispunjavaju najviše ekološke standarde“, istakao je Dulić. Predsednik Odbora za zaštitu životne sredine Skupštine Srbije Čedomir Jovanović sazvao je za danas hitnu sednicu ovog Odbora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari