Policija i Tužilaštvo za organizovani kriminal u okviru istrage o zloupotrebama u Rudarskom basenu Kolubara analiziraju zakup mašina još nekih privatnih preduzeća čiji vlasnici i zaposleni nisu obuhvaćeni najnovijim hapšenjem, saznaje Danas. Ukoliko se u okviru istrage dođe do dokaza da su i privatna preduzeća i vlasnici učestvovali u nezakonitom zakupu mašina mogla bi se očekivati nova hapšenja.



Kako se saznaje, istovremeno sa pokretanjem pretkrivičnog postupka pokrenuta je i finansijska istraga. Prema izvoru našeg lista, uskoro se očekuju prvi rezultati ovih provera, pa bi nekadašnji rukovodioci Kolubare i vlasnici privatnih firmi mogli da ostanu bez imovine ukoliko se utvrdi da je nezakonito stečena.


Nakon višemesečnog rada, Tužilaštvo za organizovani kriminal je, u saradnji sa policijom, kako je saopštilo to tužilaštvo, okončalo jedan deo pretkrivičnog postupka pokrenutog povodom sumnji da se u RB „Kolubara“ Lazarevac kroz zakup građevinskih mašina u vlasništvu privatnih preduzeća nezakonito koriste sredstva „Kolubare“ i protivpravno pribavlja imovinska korist.

Kako navode iz Tužilaštva, u toku pretkrivičnog postupka analizirana je veoma obimna dokumentacija u vezi sa zakupom i korišćenjem iznajmljenih građevinskih mašina. Takođe, obavljeni su informativni razgovori sa velikim brojem osoba.

Nakon analize dokumentacije i brojnih informativnih razgovora utvrđeno je, dodaje se u saopštenju, da postoji osnovana sumnja da su odgovorna lica u Kolubari u periodu od kraja novembra 2007. pa do 30. jula 2009, kroz nepotrebno angažovanje građevinske mehanizacije i plaćanje zakupa mašina, 10 privatnih preduzeća i njihovi vlasnici „zaradili“ oko 920 miliona dinara, čime su, istovremeno, oštetili Kolubaru za najmanje 10 miliona evra.

Sumnja se da je mehanizacija zakupljena za dnevno angažovanje u trajanju od osam ili 12 sati, a u pojedinim slučajevima čak i do 24 sata, pri čemu je vreme njihovog efektivnog angažovanja bilo znatno manje.

Zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja uhapšeni su nekadašnji generalni direktori Dragan Tomić i Vladan Jovičić. Tomić je bio na funkciji direktora do 21. decembra 2007, dok je Jovičić tu funkciju obavljao od početka 2008. pa do 3. jula 2009. Osim njih uhapšeno je još osam funkcionera Kolubare.

Privedeni su i Radisav Ranković, pomoćnik direktora za komercijalne poslove u RB „Kolubara“, Radosav Milić, direktor organizacionog dela „Kolubara površinski kopovi“, kao i Vladan Radovanović, tehnički direktor organizacionog dela „Kolubara površinski kopovi“. Među uhapšenima su i Milutin Bobić, direktor pogona „Tamnava – Zapadno polje“, Sveta Mirković, direktor pogona „Pomoćna mehanizacija – Kolubara površinski kopovi“ i Milan Petrović, direktor pogona „Polja D – Kolubara površinski kopovi“. Lisice na ruke stavljene su i Živojinu Jovanoviću, direktoru pogona „Tamnava – Istočno polje“ i Svetoliku Simiću, direktoru pogona „Polje B – Kolubara površinski kopovi“.

Policija je, osim funkcionera u Kolubari, privela i vlasnike privatnih preduzeća čije su mašine bile u zakupu u „Kolubari“ i to – Vitomira Dimitrijevića, Radosava Savatijevića, Dejana Živojinovića, Nenada Živojinovića, Radovana Cvetića, Gorana Marojevića i Veru Trifunović.

Policija sumnja da je protivpravna imovinska korist pribavljena za preduzeće „Deviks“, koje je vlasništvo osumnjičenog Dimitrijevića, kao i za firme „Pamek“, „Beoogrev“, „Aleksandar K&J, „Beokran sistem“, koja su pod kontrolom Savatijevića.

Policija sumnja da je pribavljena imovinska korist i za firme „Plan projekt“, čiji je vlasnik Dejan Živojinović, „Neol gradnja“ u vlasništvu Nenada Živojinovića, zatim „Belhem NGI“ vlasništvo Marojevića, „Svin“ u vlasništvu Trifunovićeve, kao i zanatske radnje „Cvetić“ vlasništvo Cvetića. Procenjuje se da visina pribavljene imovinske koristi za pojedina preduzeća iznosi od 20 miliona do 290 miliona dinara.

„Mašine navedenih preduzeća su uzimane u zakup preko ćerki firmi RB „Kolubara“, odnosno preko „Kolubara Gradnja“ i „Kolubara usluge“. Pored pomenutih preduzeća građevinske mašine su zakupljivane i preko zadruge „Mali Borak“„, ističu u Tužilaštvu. Inače, angažovanje građevinskih mašina i njihov zakup nije vršen u postupku propisanom Zakonom o javnim nabavkama, iako je to bila obaveza s obzirom da su „Kolubara“ i njena zavisna preduzeća naručioci usluga. Pojedini rukovodioci iz Kolubare se terete da su direktno davali naloge za zakup mašina sa oznakom tipa mašine i preduzeća od koga je treba zakupiti, iako nadležne službe na kopovima nisu iskazale potrebu za angažovanjem mehanizacije privatnih preduzeća.

U policijskoj akciji učestvovali su pripadnici Policijske uprave za grad Beograd, Uprava kriminalističke policije i Poreska policija, u saradnji sa Tužilaštvom za organizovani kriminal. 

Bez stajanja

„Policijska akcija ‘Kolubara’ morala je biti izvedena znatno ranije, jer su pljačke, kao i malverzacije u vezi sa iznajmljivanjem mehanizacije u RDB „Kolubara“ bile javna tajna, navodi se u saopštenju udruženja Kuća pravde Strazbur, koje je potpisao predsednik Upravnog odbora Predrag Savić. Mada, dodaje da je ipak ova akcija značajan pomak „pod uslovom da se s njom ne stane, jer bi ona mogla da posluži za prekidanje drugih višegodišnjih lanaca korupcije u Lazarevcu“.

Homen: Tek početak hapšenja

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen istakao je da je država odlučna da se suoči s problemom krupne korupcije, što pokazuju i najnovija hapšenja u aferi „Kolubara“.

– Akciju hapšenja zbog zloupotreba u „Kolubari“ podržala je kompletna Vlada Srbije i vladajuća koalicija. Takođe, nije bilo nikakvih pritisaka sa strane od bilo koje političke partije – naglasio je Homen. Na pitanje da li su neke informacije o akciji „procurile“, s obzirom na to da je nekadašnji direktor RB „Kolubara“ Dragan Tomić uhapšen u trenutku kada se spremao da pobegne, Homen je odgovorio da ne veruje u takvu mogućnost.

– Akcija hapšenja je ranije planirana za ovu nedelju, a osumnjičeni su u međuvremenu praćeni, tako da on ne bi uspeo u nameri – ocenio je Homen. Prema njegovim rečima, hapšenja su tek početak, a u nastavku akcije očekuje se istraga i o drugim firmama koje su kroz Kolubaru prale novac i učestvovale u poslovima za koje nisu ni raspisivani tenderi. On je dodao da akcija nije više u nadležnosti vlade, već samostalnih i nezavisnih organa, odnosno tužilaštva i suda.

Olgica Miloradović, zamenica Republičkog javnog tužioca, nije precizirala kada je počela istraga u slučaju „Kolubare“, napominjući da početak nije vezan sa pisanjem medija, već znatno ranije. K. Ž.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari