Predsednik Srbije Tomislav Nikolić juče je posthumno odlikovao policajca Miroslava Stamenkovića za ispoljenu hrabrost i delo ličnog herojstva zlatnom medaljom za hrabrost „Miloš Obilić“. Naime, Stamenković je krajem prošle nedelje nastradao pokušavajući da zaustavi i uhapsi razbojnike koji su pljačkali zlataru u Vlasotincu.

U poslednje tri godine na dužnosti je stradalo čak devet policajaca. Ivica Dačić, premijer Srbije i ministar unutrašnjih poslova, istakao je da je „krajnje vreme da se analizira set zakona koji sankcioniše napad na službena lica“ i da u policiji treba razmotriti „kojom opremom raspolažemo i kako je ona raspodeljena“.

Ministar pravde Nikola Selaković kaže za Danas da je predlog izmena Krivičnog zakonika, koji je pre dva dana razmatran u Skupštini Srbije, samo početak prečišćavanja srpskog krivičnog zakonodavstva. Prema njegovim rečima, Radna grupa Ministarstva pravde nastaviće rad na izmenama ovog zakona.

– Radna grupa Ministarstva pravde će u narednom periodu zajedno sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i Direkcijom policije razmatrati sva moguća rešenja na unapređenju krivično-pravne zaštite pripadnika MUP-a, ukazuje Selaković.

Milan Škulić, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, kaže za Danas da se ubistvo policajaca u krivično-pravnom zakonodavstvu tretira kao teško ubistvo za koje je zaprećena maksimalna propisana kazna od 30 do 40 godina. Prema njegovim rečima, ovakva praksa primenjuje se i u zemljama Evropske unije.

– Na tom polju se ne može mnogo učiniti, ali bi trebalo da se radi na bezbednosti policajaca. Takođe, i sudije za ovo krivično delo uglavnom dosuđuju najviše propisane kazne. Dok je u našoj zemlji bila na snazi smrtna kazna za ubistvo policajca, ona je bila najčešće dosuđivana, a jedna od poslednjih smrtnih kazni, koja je u Srbiji izvršena 80-ih godina, izrečena je zbog ubistva dvojice policajaca u Novom Sadu, kaže Škulić.

Žebeljan: Potrebni panciri

Dragan Žebeljan, portparol Sindikata srpske policije, kaže za Danas da je ovaj sindikat ministru policije uputio dopis u kome se zahteva da se slučajevi u kojima je došlo do ubistva policajaca procesuiraju po hitnom postupku.

– U Srbiji policajci nemaju nikakva uputstva o postupanju u kritičnim situacijama, a prilikom intervencija, osim pištolja, lisica i palice, nemaju ništa od dodatne opreme. Nijedan policajac nema ni laki ni teški pancir, dok u drugim evropskim državama i radnici obezbeđenja i policajci koji rade na ulici imaju lake pancire, ukazuje Žebeljan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari