Na području koje je uz Drinu i Savu ugroženo poplavama oko 5.000 objekata je pod vodom, oko 3.000 osoba je evakuisano, dok je šteta, koja se tek utvrđuje, nesumnjivo veoma velika, istakao je juče ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić. On je rekao da je više od 100 pripadnika Sektora MUP-a za vanredne situacije, zajedno sa pripadnicima policije i vojske i drugim nadležnim organima, angažovano na saniranju posledica nezapamćenih poplava.


– Prva opasnost je prošla, ali zbog situacije u regionu resorne službe moraju i dalje biti u pripravnosti – rekao je Dačić posle obilaska područja ugroženih poplavama u opštinama Loznica, Zvornik i Ljubovija.

U područjima u Srbiji koja su bila ugrožena poplavama, inače, situacija se stabilizuje i voda se postepeno povlači. Reke Drina i Lim se vraćaju u svoja korita, dok je vodostaj Save kod Šapca još u porastu. Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, od sutra će vodostaj Save biti u stagnaciji, a nizvodno od Šapca nivo reke će biti u manjem porastu naredna tri dana.

Ministar policije istakao je i da je MUP napravio mapu sa mogućim rizičnim mestima, u kojima mogu da se dogode vanredne situacije – zemljotresi, požari, poplave i slično, ali koja se nije pokazala kao potpuno tačna.

– Za uspešno pružanje pomoći stanovništvu ugroženom poplavama neophodno je da Vlada Srbije planski u budžetu izdvoji novac – naglasio je Dačić.

Načelnik Uprave MUP-a za vanredne situacije Predrag Marić rekao je juče da će novi poplavni talas kod Šapca proći verovatno bez nanošenja štete stanovništvu i objektima, osim u obližnjem vikend naselju u Provu.

Redovna odbrana u Beogradu

Ivan Karić iz JVP Beograd vode rekao je da je redovna odbrana od poplava u Beogradu proglašena u deoničkim sektorima Progare i Obrenovac, kao i da nije proglašena na celom toku Save već samo na pojedinim sektorima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari