Nebojša Zarubac (39), štićenik neformalnog centra za odvikavanje od droge u Jadranskoj Lešnici kod Loznice, koji je preksinoć pronađen mrtav u kući sveštenika Branislava Peranovića (54), upravnika centra, preminuo je od posledica premlaćivanja, saznaje Danas.

Prema izvoru našeg lista, kod Zarupca su konstatovane povrede po celom telu, nanete teškim predmetima, a za ubistvo je osumnjičen sveštenik Peranović, koji je u ponedeljak uveče pozvao lozničku policiju i prijavio smrt štićenika, nakon čega je uhapšen. U policiji se branio ćutanjem, a danas će biti saslušan pred Višim sudom u Šapcu.

Kako saznajemo, Peranović je nakon hapšenja rekao da se Zarubac posle vikenda vratio u Lešnicu, da je kod njega pronašao drogu, te ga je, zbog toga, odveo svojoj kući, udaljenoj dva kilometra od centra. O brutalnom ubistvu nije hteo da se izjašnjava bez prisustva advokata. Nakon hapšenja, određena mu je mera policijskog zadržavanja do 48 časova.

Istražni sudija Višeg suda u Šapcu Slobodan Velisavljević naložio je obdukciju tela ubijenog, koja će utvrditi tačan uzrok smrti. On je za naš list potvrdio da su na telu Zarupca pronađene brojne povrede.

– Povrede su bile sveže. Bilo ih je po celom telu – glavi, rukama, nogama… Nanete su sa više različitih predmeta. Štićenik je bio izložen fizičkom kažnjavanju i postoji sumnja da između kažnjavanja i smrti postoji uzročna veza – navodi Velisavljević, dodajući da je štićenik u centru bio smešten duže od šest meseci.

Šabačka eparhija izrazila je žaljenje zbog smrti Nebojše Zarubca, najavljujući da će, ukoliko se dokaže da je Branislav Peranović ubio štićenika centra, u slučaj uključiti i crkveni sud Eparhije šabačke.

U šabačkoj eparhiji, međutim, nisu mogli da nam potvrde da li centar za odvikavanje od droge u Jadranskoj Lešnici radi pod okriljem Srpske pravoslavne crkve, kao ni da li Peranović još ima sveštenički čin.

Podsetimo, Branislav Peranović je javnosti postao poznat od 2009. nakon prebijanja štićenika u rehabilitacionom centru „Crna Reka“ kojim je upravljao. Snimak na kojem se vidi kako štićenika tuku lopatama objavljen je na Jutjubu. Sinod SPC je tada oštro osudio ovakvo postupanje, a episkop Artemije smenio je Peranovića i naložio da se centar „Crna reka“ rasformira. Peranović je napustio manastir, a zatim je 2010. godine došao u Jadransku Lešnicu, gde je postao upravnik centra za odvikavanje od bolesti zavisnosti „Sretenje“. Zbog prebijanja štićenika u „Crnoj reci“, Opštinsko tužilaštvo u Tutinu podnelo je krivičnu prijavu protiv Peranovića. Presuda se još čeka, iako je suđenje završeno krajem prošle godine.

Centri za odvikavanje od narkomanije pri manastirima i crkvama nisu nepoznanica u svetu. U Srbiji ih ima desetak, a najpoznatiji je „Zemlja živih“ pri manastiru Kovilj. Ovaj centar osnovan je 2006. i ima šest kuća širom Srbije – pet muških i jednu žensku. U „Zemlji živih“ oštro osuđuju metode Peranovića koje su dovele do smrti štićenika.

– U našem centru se nikada nije primenjivalo nasilje, već se štićenici leče duhovnom i radnom terapijom. Boravak je besplatan i dobrovoljan, a osim manastira Kovilj, koji je naš glavni finansijer, u radu nam pomažu brojne organizacije i volonteri – navodi za naš list jedan od vaspitača u „Zemlji živih“, koji je želeo da ostane anoniman.

On dodaje da za rad ovakvih centara nije dovoljan samo blagoslov crkve, već i dozvola države i nadležnih ministarstava.

– Centar „Zemlja živih“, u kojem trenutno boravi oko 120 štićenika, ima sve neophodne dozvole i potpisane memorandume o saradnji sa Ministarstvom zdravlja i MUP Srbije – ističe naš sagovornik i objašnjava da za šest godina postojanja centra pri manastiru Kovilj nije bilo incidentnih situacija, jer „ko pokuša da izazove incident, automatski biva izbačen iz zajednice“.

Centre za odvikavanje od droge obavezno obilazi inspekcija Ministarstva zdravlja, a prema saznanjima našeg lista, centar u Jadranskoj Lešnici nije imao dozvolu za rad, što su potvrdili i u Ministarstvu zdravlja navodeći da centar za rehabilitaciju kod Loznice nije u njihovoj nadležnosti.

Odgovorna država

Komitet pravnika za ljudska prava smatra da je država direktno odgovorna za smrt Nebojše Zarubca u centru za odvikavanje od droge u Jadranskoj Lešnici kod Loznice. „Nekoliko godina unazad javnost i državne institucije bile su upoznate sa radom nelegalnih centara u kojima se organizovano vršila tortura zavisnika od narkotika“, navodi se u saopštenju.

Meštani u šoku

Meštani Jadranske Lešnice u šoku su nakon ubistva u selu. Kažu da problema sa štićenicima nije bilo, i da se Centar za odvikavanje od droge nalazi u šumi, oko tri kilometra od centra sela.

– Ovi što se leče retko su zalazili u selo, a Peranovićeva kuća je u samoj Jadranskoj Lešnici. Uvek je nosio mantiju i uglavnom se kretao motorom. Ponekad je svraćao u lokalnu crkvu, ali službu nije držao. Valjda je liturgije obavljao u kapeli koja je podignuta u okviru Centra – kažu za Danas meštani Jadranske Lešnice.

Dalo se naslutiti

Organizacije za borbu protiv narkomanije „Izlazak“ saopštila je juče da je ubistvo štićenika u „Centru za odvikavanje od droge“ u Jadranskoj Lešnici nastavak nestručnog i nehumanog odnosa prema zavisnicima. Ta organizacija koju čine bivši zavisnici, ocenila je da država i odgovorne službe nisu do kraja ispitale „slučaj Crna Reka“, te je ubistvo štićenika, kako navode, posledica onoga što se moglo naslutiti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari