Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova otkrili su ko stoji iza objavljivanja ličnih podataka građana i podneli krivične prijave protiv osumnjičenih hakera, koji imaju po 16 godina. Organizator grupe koja se naziva „Srpski hakeri“ je priveden i određen mu je pritvor od 30 dana.

Prijave su podnete zbog sumnje da su upali u bazu jedne političke partije i potom informacije prosledili redakcijama elektronskih i štampanih medija. Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić prethodno je rekao da su podaci preuzeti iz baze podataka Demokratske stranke.

U saradnji sa Posebnim tužilaštvom za visokotehnološki kriminal, zbog sumnje da su počinili krivično delo neovlašćeni pristup zaštićenom računaru, računarskoj mreži i elektronskoj obradi podataka, policija je organizatora grupe privela Višem sudu u Beogradu, koji mu je odredio pritvor.

„Pregledom računarskog sistema osumnjičenih, policija je pronašla maliciozne softverske alat-programe koji služe za vršenje krivičnih dela protiv bezbednosti računarskih podataka, računarskih virusa i druge elektronske dokaze o izvršenju krivičnog dela iz oblasti visokotehnološkog kriminala, kao što su podaci o platnim karticama u elektronskom obliku“, saopštio je MUP.

Šabić je prethodno rekao da je „kompromitacija podataka posledica aktivnosti ljudi od kojih su neki veoma mladi, čak i maloletni, te da se server SendSpace, na kojem je link ka bazi podataka, nalazi u SAD“. On je ocenio da je hakerski upad „još jedna potvrda neodgovornog odnosa države prema stanju u oblasti zaštite podataka o ličnosti“.

Grupa srpskih hakera je, inače, za manje od mesec dana dva puta javno objavila lične podatke više od 150.000 građana Srbije. Oni su tvrdili da su hakovani podaci iz baze MUP-a, što su u policiji demantovali. I tada se spekulisalo da su informacije preuzete iz baze neke političke stranke, međutim, policija nije otkrila počinioce.

Šabić je godinama upozoravao da se lični podaci ne čuvaju adekvatno, a da ih građani Srbije olako daju i tamo gde nije potrebno, nesvesni o opasnostima koje nosi krađa identiteta. Profesor prava Zoran Ivošević, kao i profesor Fakulteta bezbednosti Darko Trifunović, ocenili su za naš list da je krađa ličnih podataka građana propust države, koja je dužna da takve podatke štiti.

Najveće baze MUP i RFZO

Pored MUP-a, najveću bazu ličnih podataka ima Republički fonda za zdravstveno osiguranje, zatim PIO fond i banke. Mnogi internet operateri neovlašćeno čuvaju podatke, na šta je poverenik takođe upozoravao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari