Srbiju zadesila kataklizma, Šabac mora da se brani po svaku cenu! – rekao je premijer Aleksandar Vučić na sednici Štaba za vanredne situacije. On je rekao da se Šabac mora braniti svim sredstvima i svim snagama, ratnim merama. Vučić je pozvao „hiljadu pet stotina hrabrih Beograđana“ da se jave kod Arene kako bi se uputili u Šabac, jer „treba nam toliko muškaraca spremnih da nam pomognu da idemo u Šabac da pokušamo da ga odbranimo“.


U Obrenovcu je situacija kataklizmična, a
kompletno stanje izazvano poplavama u Srbiji daleko je gore nego što se u prvi
mah činilo, izjavio je premijer.


– Imamo žrtava u Obrenovcu, o kojima nećemo
govoriti dok ne budemo imali precizne podatke, a molim građane da shvate koliko
je teška situacija, što ne mogu pokazati ni snimici jer nismo dozvolili da se
slika – rekao je Vučić i pozvao ponovo Evropsku uniju i sve koji žele da
pomognu i pošalju pomoć, ali i dodao da ne šalju deset, 50 hiljada evra, već
ozbiljnu pomoć, pre svega čamce i helikoptere.


– Ako hoćete da pomognete šaljite ozbiljnu
pomoć – apelovao je Vučić.


Poziv čitaocima

Pozivamo čitaoce dnevnog lista Danas i portala www.danas.rs da se jave sa informacijama vezanim za poplave i fotografijama koje su snimili na adresu desk@danas.rs

 

Ministarstvo odbrane saopštio je da je na poplavljenim područjima od jutros angažovano oko 500 pripadnika Vojske Srbije. „Vojska je angažovala čamce, motorna vozila, pumpe za vodu, auto-cisterne s vodom za piće i obezebedila krevete i ćebad. I ostali pripadnici Vojske su u pripravnosti za pomoć građanima širom Srbije“, navodi se u saopštenju.

Vojska je angažovana u Ubu, Koceljevi, Loznici, Lešnici, Ljuboviji, Osečini, Šapcu, Obrenovcu, Lajkovcu, Lazarevcu, Valjevu, Grockoj, Preljini, Čačku, Lučanima, Požegi, Malom Crniću, Kučevu, Smederevskoj Palanci, Aleksincu, Trnovi kod Jagodine. Koristi se sedam helikoptera, 39 motornih vozila, 21 čamcem, pet pumpi i pet cisterni.

U zaštiti i spasavanju ugroženih osoba i njihove imovine od poplava angažovani su i svi raspoloživi kapaciteti javnih preuzeća i organi lokalne samouprave. U MUP-u podsećaju da je vanredna situacija proglašena na celoj teritoriji Srbije. Na teritoriji Beograda ukupno je evakuisano 147 osoba. Tri najugroženije mesne zajednice u Obrenovcu su evakuisane – Draževac, Poljane i Konatice.

Avion ruske avijacije sleteo je danas na aerodrom „Konstantin Veliki“ u Nišu sa 76 članova specijalne spasilačke ekipe koji će biti angažovani na evakuaciji osoba u poplavljenim područjima. Tokom dana očekuje se da na niški aerodrom sleti još jedan avion,sa opremom za spasavanje.

Zamenik ruskog ministra za vanredne situacije Eduard Čižikov rekao je da će spasioci ostati u Srbiji onoliko koliko je potrebno. „U sastavu ekipe je i 20 ronilaca, pravih profesionalca, koji su stigli u Nis da pomognu srpskom narodu“, rekao je Čižikov.

Republička direkcija za robne rezerve potvrdila je danas da je spremna da isporuči ugroženim područjima od poplava 1.000 tona merkantilnog kukuruza neophodnog za ishranu stoke. Agenciji Beta u toj direkciji nisu mogli da preciziraju kada će isporuka merkantilnog kukuruza iz robnih rezervi početi, već samo da će to najverovatnije biti realizovano naredne sedmice jer je potrebno da lokalne samouprave prvo obave određene predradnje oko tog posla.

Nivo reke Save kod Šapca porastao je tokom prepodneva za 12 centimetara i sada iznosi 550 centimetara, što je za pola metra više od tačke na kojoj se uobičajeno uvode vanredne mere. Prema rečima direktora Vodoprivrednog preduzeća „Sava“ Dragana Topalovića, savski nasip u delu toka koji pripada gradu Šapcu je bezbedan i ojačan na kriznim mestima.

Reka Drina jutros se izlila u selu Mačvanski Prnjavor, a prema procenama šabačkog kriznog štaba poplavljena je polovina sela. To selo nalazi se na magistralnom putu Šabac-Loznica i ima oko 4.000 stanovnika. Član štaba Predrag Srdanović rekao je agenciji Beta da je u toku evakuacija stanovništva i stoke, a da građani iznose stvari iz kuća koje su već poplavljene. On je procenio da je poplavom ugroženo oko 500 kuća. Prema informacijama iz tog regiona Drina i dalje nadolazi, a van korita je sedam kilometara.

Situacija na području opštine Ub je kritična, ugroženo je naselje Ub i 18 sela, sa 4.000 domaćinstava, 7.000 stanovnika, 10 javnih objekata, 80 poslovnih objekata, 10 km puteva, 10 km pruga, 25 mostova, 10 trafo-stanica. U toku je sprovođenje evakuacije ugroženog stanovništva. Evakuisano je 4.000 stanovnika, a povređeno je 20 osoba, dok se jedna osoba vodi kao nestala.

Iz Koceljeva voda se povlači, a teretni saobraćaj je obustavljen, zabranjen je prelaz teretnim vozilima preko mosta na Tamnavi dok se ne spusti vodostaj. U Osečini je evakuisano 70 osoba, ugroženo je 500 kuća i pojavljuje se veliki broj klizišta. Oko 500 građana evakuisano je iz Lajkovca i svi su zbrinuti, ali je pričinjena ogromna materijalna šteta. Put za Valjevo je neprohodan, kao i put prema Ibarskoj magistrali.

U opštini Ljig nema struje zbog iskakanja glavnog trafoa, a evakuisano je preko 60 osoba. Dvanaest je evakuisano u Mionici, u kojoj je ugroženo 600 domaćinstava, 3000 stanovnika, 25 stanova, 8 javnih objekata, 7 mostova, a poplavljeno je sedam stanova, 450 hektara poljoprivrednog zemljišta i 40 hektara šuma.

Ljubovija je bez telefonskih veza, a oko 500 domaćinstava je ostalo bez struje. Svi prilazni putni pravci prema opštini Krupanj su u prekidu, u tome mestu trenutno nema struje, vode, a telefonske veze su u prekidu. Na području opštine Krupanj voda je potkopala oko 100 kuća.

Iz naselja Grdica u Kraljevu, u kome je poplavljeno 1.000 domaćinstava, preko noći je evakuisano oko 350 meštana, a evakuacija još uvek traje, izjavio je danas gradonačelnik Kraljeva Dragan Jovanović. „Sabirni centar za evakuisane se nalazi u osnovnoj školi u Grdici, i neki su smešteni u hotelu Termal u Mataruškoj Banji, dok su neki ostali u školi“, rekao je Jovanović na konferenciji za novinare.

Opština Trstenik saopštila je danas da je Štab za vanredne situacije te opštine konstatovao da vanredno stanje još uvek traje i da još uvek nema uslova da se u grad sa izvorišta pusti voda. Kako se navodi grad Trstenik je ozbiljno ugrožen što se tiče vodosnabdevanja, jer je od juče voda isključena.

„Nivo Zapadne Morave je na istorijskom maksimumu. Jutros je prešao nivo od 400 i u daljem je porastu i opštinski štab je konstatovao da je prešao nivo redovne odbrane“, kazao je predsednik opštine Trstenik Miroslav Aleksić.

U Rasinskom okrugu je trenutno najkritičnija situacija u slivu Zapadne Morave, jer je ta reka tokom noći porasla za 90 centimetara, a očekuje se da će rasti još metar, saopšteno je danas na zajedničkoj sednici kruševačkog i Okružnog štaba za varedne sutuacije.

„Trenutno je u Rasinskom okrugu najkritičnija situacija u slivu Zapadne Morave, u priobalnom delu te reke gde meštani treba da budu pripravni jer će njen nivo rasti još do metar, odnosno dolazi nam poplavni talas koji je prošao Kraljevo“, kazao je načelnik sektora za vanredne situacije u PU Kruševac, Aleksandar Lazarević.

Reka Crnica poplavila je deo sela Glavica sa oko 60 kuća sa oko 300 stanovnika, a došlo je do plavljenja šireg gradskog jezgra u Paraćinu, gde je poplavljeno oko 1000 porodičnih kuća sa oko 4000 stanovnika i oko 200 stambenih zgrada za kolektivno stanovanje sa oko 6000 stanovnika.

U Paraćinu je 60 odsto stanovništva u gradu i više od 30 odsto ukupnog stanovništva u opštini poplavljeno, a trenutno više stotina građana, koji su ostali bez krova nad glavom, očekuje pomoć, saopštio je danas Štab za vanredne situacije u Paraćinu. Jedinice Vojske Srbije tokom cele noći izvlačile su ljude iz poplavljenih kuća i sa krovova i ta akcija još traje. Poplavljena područja nemaju struju, ni vodu, kao ni fiksnu ni mobilnu telefoniju i internet.

Štab za vanredne situacije saopštio je da je na teritoriji Smedereva, Velike Plane i Markovca tokom noći evakuisano više od 300 osoba, dok je u Smederevskoj Palanci ugroženo 200 kuća. U Smederevskoj Palanci u toku je evakuacija ugroženog stanovništva iz naselja Karađorđevo. Preventivno je isključen seoski vodovod u Kolarima i trafo stanica. Isključene su trafo stanice u ŽTP-u, firmi Fruvita i Osnovnoj školi Branislav Nušić u Smederevu.

U mestu Kula, Malo Crniće, ugroženo je oko 80 domaćinstava i evakuisano je 40 meštana. U Žabarima ugroženo je 25 domaćinstava sa 75 stanovnika, a poplavljeno šest domaćinstava sa 18 stanovnika. Oko 1.500 hektara poplavljeno je u Požegi, a voda se polako povlači i do sada je evakuisano 10 osoba. Saobraćaj obustavljen na deonicama 1 i 2 reda: Kosjerić-Seča Reka, Makovište-Povlenska Kosa, Kosjerić-Varda, Valjevo-Kosjerić (Podbukovi-odron).

U Bajinoj Bašti oštećeno je i nije više za stanovanje 11 kuća, a klizišta i odroni su prisutni na mnogim putnim pravcima i u velikom broju mesnih zajednica. Saobraćaj je obustavljen na putevima 1 i 2 reda: Rogačica- Okletac, Kostojevići-Varda, Rogačica-Dub, Debelo brdo-Rogačica, Bajina Bašta-Manastir Rača, Ljubovija-Rogačica (odron).

Preko 100 domaćinstava evakuisano je u prigradskim naseljima Krajeva sa oko 300 osoba, a pod vodom je više od 600 domaćinstava i nivo vode i dalje raste. U Rači je evakuisano 35 osoba, a u Aranđelovacu 37, dok je u Kniću poplavljeno pet domaćinstava sa 30 stanovnika, oko 1.500 hektara poljoprivrednog zemljišta i oko 40 kilometara puteva. Evakuisano je 20 stanovnika, a od poplava je ugroženo 40 domaćinstava sa oko 160 stanovnika.

Od izlivanja reka Jasenica, Kamenica, Kubršnica, u Topoli je poplavljeno 60 domaćinstava sa 170 stanovnika, oko 650 hektara poljoprivrednog zemljišta. Evakuisano je 15 stanovnika, a ugroženo je 135 domaćinstava i oko 450 stanovnika. Blokirani su državni putni pravci Loznica-Krupanj u mestu Kostajnik i Zavlaka-Tekeriš u mestu Donja Badanja.

U Srbiji su kolovozi mokri, a zbog izlivanja reka i poplava neki putevi su neprohodni, saopštio je Auto-moto savez Srbije. Magla otežava saobraćaj u Vojvodini i na širem području Beograda. Došlo je do obustave saobraćaja na Ibarskoj magistrali iz pravca Ljiga, uspon uz Rudnik, pa nije moguća prohodnost ka Čačku. Alternativni put iz Čačka ka Beogradu je: Rudnik-Šatornja-Topola.

Nevreme počupalo 112 stabala u Beogradu

Javno komunalno preduzeće „Zelenilo-Beograd“ u prethodna dva dana je intervenisalo 267 puta, a najveći broj intervencija odnosio se na izvaljena stabla (112), saopštilo je danas to preduzeće.“Zelenilo“ je u juče čistilo i slivnike oko parkova, uličnih travnjaka, skverova i saobraćajnica, dok danas nastavlja sa uklanjanjem polomljenih grana i raščišćavanjem mase stabala isečenih proteklih dana.

 

Hrvatska nudi pomoć Srbiji i BiH

Hrvatska vlada ponudila je pomoć Srbiji i Bosni i Hercegovini zbog katastrofalnih poplava koje su pogodile delove tih zemalja. Kako je saopšteno posle sinoćnje sednice vlade, Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova odmah je kontaktiralo nadležne institucije u Sarajevu i Beogradu kako bi dogovorili potreban oblik pomoći.

 

Reka promenila korito

U podmaljenskom selu Bogdanica reka Kamenica, koja izvire ispod Divčibara, promenila je tok i napravila sasvim novo korito, saopšteno je iz te mesne zajednice. Ta planinska reka okrenula je svoj tok na drugu stranu u dužini od 200 metara, pričinivši ogromne štete na njivama i regionalnom putu za Gornji Milanovac i Čačak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari