Na sajtu Beogradske berze može se pročitati i ovakva formulacija „Tržište koje se širi“. Međutim, prilike koje ovih dana vladaju na našem finansijskom tržištu uveravaju nas u suprotno – tržište se iz dana u dan sužava, a promet opada. Jučerašnji promet pao je na 189,9 miliona dinara.

Na sajtu Beogradske berze može se pročitati i ovakva formulacija „Tržište koje se širi“. Međutim, prilike koje ovih dana vladaju na našem finansijskom tržištu uveravaju nas u suprotno – tržište se iz dana u dan sužava, a promet opada. Jučerašnji promet pao je na 189,9 miliona dinara. Najviše se trgovalo akcijama niške AIK banke, na koje je potrošeno 43,2 miliona dinara. Višestruko manje, odnosno 13,1 milion dinara uloženo je u akcije Montinvesta iz Beograda, dok se vlasničkim papirima preduzeća Beograd, bez promene u ceni, trgovalo za 10,9 miliona dinara. Za nijansu niži promet (10,8 miliona dinara) beleže akcije Agrobanke, koje su posle prekjučerašnjeg drastičnog pada, uspele da poprave svoju vrednost za 4,4 odsto. Hartije od vrednosti Metals banke takođe, beleže oporavak u ceni (4,29 odsto), a njihov promet premašuje devet miliona dinara. Slično je bilo i s hartijama beogradskog Energoprojekta, kojima je uz rast cene od 4,14 odsto, trgovano za osam miliona dinara. Veći promet (9,9 miliona dinara) ostvaren je i u jednoj blok transakciji, gde je vlasnike promenilo 11.194 akcije preduzeća Imtel RTV a. d. Beograd.
Pojačana tražnja za obveznicama stare devizne štednje Republike Srbije donela je promet od 474.015 evra. Najviše se trgovalo serija koje poslednje dospevaju na naplatu, odnosno 2015. (102.000 evra) i 2016. godine (179.000 evra), dok se serijom A2010K nije trgovalo.
Indeksni pokazatelji likvidnijih akcija BELEX15 i SRX uspevaju da zaustave dalji pad svojih vrednosti, i završavaju u plusu od 0,48, odnosno 0,79 odsto, dok opštem indeksu BELEXLINE to nije pošlo za rukom – vrednost tog indeksa pala je za 0,14 odsto. Pojedinačno gledano, najveći rast zabeležile su akcije preduzeća Pinki iz Zemuna (5,26 odsto) i Energomontaže (pet odsto), dok sa većim minusom trgovanje završavaju hartije novosadske Budućnosti (17,97 odsto), kao i akcije Rafinerije nafte Beograd (12,75 odsto). Akcije Rafinerije nafte Beograd koje se na Berzi nalaze od 6. marta, zbog visokog disbalansa u ponudi i potražnji, već drugi dan zaredom beleže pad cene.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari