I prošlonedeljno trgovanje na Ljubljanskoj berzi proteklo je pod uticajem privatizacije Telekoma. Uprkos tome što je državna privatizaciona komisija do poslednjeg trenutka uveravala da će prodaja biti uspešna, u ponedeljak je odbila obe ponude potencijalnih kupaca. Vest o tome da je takav rasplet moguć i pre zvaničnog saopštenja kružila je tržištem što je snizilo cenu akcije telekomunikacionog preduzeća na 300 evra, da bi sledećeg dana cena skliznula na 283 evra.

I prošlonedeljno trgovanje na Ljubljanskoj berzi proteklo je pod uticajem privatizacije Telekoma. Uprkos tome što je državna privatizaciona komisija do poslednjeg trenutka uveravala da će prodaja biti uspešna, u ponedeljak je odbila obe ponude potencijalnih kupaca. Vest o tome da je takav rasplet moguć i pre zvaničnog saopštenja kružila je tržištem što je snizilo cenu akcije telekomunikacionog preduzeća na 300 evra, da bi sledećeg dana cena skliznula na 283 evra. To je namamilo prve kupce koji su u nastavku podigli cenu do psihološke granice od 300 evra koja pre svega zbog negativnog raspoloženja na međunarodnim tržištima kapitala nije izdržala do kraja nedelje. Rasplet prodaje državnog udela Telekoma uticao je i na kretanje ostalih bitnijih akcija na berzi. Berzanski indeks je na nedeljnom nivou izgubio tri procenta, a zbog slabog zatvaranja nedelje na međunarodnom tržištu, nijedna akcija nije uspela da se održi iznad površine. Tako se, recimo, vrednost akcija Krke ponovo spustila ispod granice od 110 evra i zaključila trgovanje sa cenom tri odsto nižom, a za sličan procenat svoju vrednost snizile su i akcije Petrola, Save i Luke Koper.
Sa nešto više optimizma trgovalo se akcijama u segmentu investicionih društava. Indeks koji meri puls investitora na tom delu tržišta ostao je na nivou od prošle nedelje, a za to su se pobrinuli pre svega očekivani rezultati poslovanja i predložene dividende. Zbog snažnog rasta akcija na Ljubljanskoj berzi tokom 2007. godine, investicona društva, čija je imovina u najvećoj meri uložena u akcije domaćih preduzeća, verovatno će zabeležiti veoma dobre rezultate, a po svemu sudeći biće nagrađeni i akcionari. Prvi signal u tom pravcu investitori su dobili objavom odluka nadzornog odbora društva KD ID čija je čista dobit prošle godine premašila 50 miliona evra, a predložena bruto dividenda iznosi 2,9 evra. To je više od 20 odsto trenutne tržišne cene što je sigurno nateralo investitore na kupovinu i prouzrokovalo rast akcije za oko pet odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari