Ženeva je grad velikih kontrasta, a ujedno i mesto gde se suprotnosti na globalnom nivou prevazilaze. Posle Ciriha, Ženeva je drugi grad po veličini u Švajcarskoj i najveći grad Romandije, dela Švajcarske u kome se govori francuski. Nalazi se na mestu gde se Ženevsko jezero uliva u reku Ronu i prestonica je Ženevskog kantona.

Ženeva je grad velikih kontrasta, a ujedno i mesto gde se suprotnosti na globalnom nivou prevazilaze. Posle Ciriha, Ženeva je drugi grad po veličini u Švajcarskoj i najveći grad Romandije, dela Švajcarske u kome se govori francuski. Nalazi se na mestu gde se Ženevsko jezero uliva u reku Ronu i prestonica je Ženevskog kantona. Prema popisu iz 2004, računajući i predgrađa, u njoj živi oko 750.000. stanovnika. Prema jednom drugom istraživanju, Ženeva je, posle Ciriha, i drugi grad na svetu po kvalitetu života.
Gradsko jezgro formirano je oko Ženevskog jezera, koje predstavlja prividnu granicu između potpuno različitih ambijenata. Staro gradsko jezgro i vijugave uličice pune su starih građevina bogate istorije, dok u modernim delovima blistaju savremene građevine, poslovne zgrade i kongresni centri.
U središtu glavne gradske pešačke zone, postavljene su tramvajske šine, a dalje se nižu kaldrmisane uličice s radnjama koje vode ka brdašcu na kome su smešteni brojni spomenici koji podsećaju na bogatu istoriju ovog grada. Tu su i veliki univerzitetski park i čuveni Zid reformatora, velika horizontalna površina na kojoj su isklesane figure protestanata koji su ostavili svoj trag tokom Protestantske reformacije. Zbog nekadašnjeg delovanja reformatora, poput Žana Kalvina, i velikog broja protestantskih građevina, Ženevu nazivaju i protestantskim Rimom.
Sa samog vrha starog grada pruža se idiličan pogled na čuvenu Englesku baštu, u kojoj je smešten poznati „cvetni sat“, koji se nalazi odmah do obale jezera. S druge strane vodene površine, dominira potpuno drugačije okruženje.
U modernom delu grada nalaze se masivne građevine, koje karakteriše strogost i uniformnost izgradnje. Najzanimljivije je predstavništvo Ujedinjenih nacija, sedište vrednosti i ideja, kompleks s velikim platoom ispred ulaza u dvorište zgrade, u kome se viore zastave zemalja članica. Malo dalje, duž obale jezera, nalazi se veliki kej sa botaničkom baštom i zoološkim vrtom.
Na mestu preliva jezera u reku, na samoj ivici grada, nalazi se simbol ovog grada, veliki vodoskok, jedan od najviših na svetu, postavljen tako da se može uočiti sa svih strana i iz bilo kog dela grada.
Ženeva je sedište jednog od najstarijih univerziteta na svetu, koji je osnovan 1559. Sedište je mnogih međunarodnih organizacija. Stanovnici Ženeve s ponosom ističu da njihov grad ipak nije isto što i ostatak Švajcarske. Oni, međutim, naglašavaju i da su srećni što istorijske prilike nisu dozvolile da njihov grad danas bude deo Francuske, već Švajcarske, što je, kako sami kažu, dopinelo tome da Ženeva postane centar globalnih evropskih tokova.
Ženeva, ili službeno Kanton i republika Ženeva, postala je švajcarski kanton 1815. Ime Ženeva (Genua, lat.) prvi put se spominje u spisima Julija Cezara i njegovim komentarima o galskim ratovima, a poreklo njenog imena je identično s imenom današnje Đenove i znači koleno ili ugao, što asocira na geografsku poziciju grada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari