Zakup ličnog sefa u banci nije izum savremenog doba, ali je sve više građana koji na taj način žele da sačuvaju važna dokumenta ili porodične dragocenosti. Da li su sefovi zamenili „slamarice“ i koliko košta njihovo iznajmljivanje? Vojvođanska banka, prema rečima Dragane Đermanović zadužene za odnose sa javnošću u 12 filijala, ima 15.

Zakup ličnog sefa u banci nije izum savremenog doba, ali je sve više građana koji na taj način žele da sačuvaju važna dokumenta ili porodične dragocenosti. Da li su sefovi zamenili „slamarice“ i koliko košta njihovo iznajmljivanje? Vojvođanska banka, prema rečima Dragane Đermanović zadužene za odnose sa javnošću u 12 filijala, ima 15.969 sefova. „Oko 70 odsto sefova već je zakupljeno, i taj procenat se blago povećava. Sefovi su izrađeni u šest veličina, a klijenti, fizička i pravna lica, mogu da ih iznajme na rok od jednog do 12 meseci. U zavisnosti od veličine sefa, fizička lica plaćaju zakup sefa od 250 do 900 dinara mesečno ili od 1.500 do 6.000 godišnje. Zakup sefa za pravna lica iznosi od 1.800 do 4.000 dinara mesečno“, objašnjava Đermanovićeva.

Zabranjeno čuvanje dinara

Potpisivanjem ugovora, korisnik sefa se, između ostalog, obavezuje da u njemu neće držati domaći efektivni novac, predmete ili tečnosti sa otrovnim isparavanjem koje se mogu sami od sebe zapaliti. Na tom spisku su i oružje, predmeti podložni eksploziji, kvaru, razlivanju i raspadanju, zatim predmeti koji mogu da izazovu zarazu, ili imaju štetno zračenje.

Prema njenim rečima, ako korisnik sefa u roku od 30 dana od isteka roka zakupa ne produži ugovor, ili ne isprazni sef i vrati ključ, sef se otvara sudskim putem. „Korisnik se ponovo poziva da preuzme sadržaj sefa, ali ukoliko se u roku od tri godine posle poziva ne pojavi, banka postaje vlasnik sadržaja sefa, što je u skladu sa ugovorom o zakupu. U praksi, međutim, banka nastoji da do ovakvih situacija ne dođe i pokušava da stupi u kontakt s klijentom više puta, čak i preko državnih organa“, ističe naša sagovornica.
U Komercijalnoj banci poručuju klijentima da zaborave na slamarice i da svoje drfagocenosti čuvaju na sigurnom, u sefovima koji su, zahvaljujući primeni najsavremenije tehnologije u oblasti evidencije, kontrole i zaštite pristupa u skladu s najvišim svetskim standardima, veoma siguran. Prema rečima Jugoslave Smiljković, PR Komercijalne banke, najkraći rok na koji se sef iznajmljuje je sedam dana, a njime rukuje korisnik lično ili preko jedne do pet ovlaščenih osoba. Sef mogu da iznajme domaći ili strani korisnici, pojedinci ili preduzeća, a pristup je „diktiran“ radnim vremenom ekspoziture u kojoj se nalazi. Ova banka sefove ima u deset ekpozitura, od kojih su pet u Beogradu.
Banka Inteza u svojoj mreži raspolaže sa 9.216 sefova, a interesovanje građana za njihovo iznajmljivanje raste iz godine u godinu. Banka nudi u zakup klasične sefove s mehaničkim otvaranjem i elektronske samoposlužujuće sefove, koji klijentima garantuju maksimalnu zaštitu i diskreciju.
– Cena iznajmljivanja zavisi od toga da li je u pitanju elektronski, ili sef sa mehaničkim otvaranjem, zatim od dimenzija i roka na koji se zakupljuje, kao i od toga da li je zakupac fizičko ili pravno lice. Tako, na primer, zakup (na meseci dana) najmanjeg sefa sa mehaničkim otvaranjem košta 200 dinara, a na rok od godinu dana 1.500 dinara, dok za najmanji elektronski valja izdvojiti 300 dinara (mesečni zakup) ili 2.000 dinara za godinu dana. Elektronski sef najvećih dimenzija iznajmljuje se po ceni od 700 dinara mesečno, dok godišnji zakup košta 5.000 dinara, u cenu je uračunat i je PDV – objašnjava za naš list Tamara Bartoš iz Banke Inteza. Najkraći rok na koji može da se zakupi sef je mesec dana, a najduži godinu dana, a plaća se unapred za ugovoreni period.
I u Intezi kažu da banka nema uvid u sadržaj sefa, osim po nalogu sudskih organa. Trezorski prostor u kome su smešteni sefovi izrađen je po svetskim standardima i bezbedan za klijente i zaposlene. Pristup sefu ima isključivo vlasnik koji može da ovlasti još dve osobe, a banka mu izdaje dve dodatne elektronske kartice za pristup sefu i još jedan ključ od sefa. Ukoliko se korisnik ne javi posle isteka ugovorenog roka korišćenja, banka mu nakon 30 dana šalje opomenu, a ako se ni tada ne odazove, 90 dana od momenta isteka ugovora, banka može, uz priustvo komisije da otvori sef i stvari deponuje kao ostavu u trezoru banke na čuvanje. Ukoliko korisnik sefa umre, pravo da podigne sadržaj sefa i zatvori ga, ima njegov naslednik po završetku ostavinske rasprave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari