U leskovačkoj Školi za tekstil i dizajn, koja se poslednjih godina diči brojnim priznanjima, došlo je do pravog skandala. Desetoro profesora te vaspitno-obrazovne ustanove tužilo je kolektiv zbog neisplaćenih jubilarnih nagrada i dobilo sudski spor, pa je Škola obavezna da isplati 335.

U leskovačkoj Školi za tekstil i dizajn, koja se poslednjih godina diči brojnim priznanjima, došlo je do pravog skandala. Desetoro profesora te vaspitno-obrazovne ustanove tužilo je kolektiv zbog neisplaćenih jubilarnih nagrada i dobilo sudski spor, pa je Škola obavezna da isplati 335.576 dinara, što je odmah i učinjeno. Upravo zbog toga blokiran je jedan od tri žiro-računa na koji su direktno iz Ministarstva obrazovanja pristigla sredstva za đačke stipendije namenjene najboljim učenicima pa su oni tako ostali bez njih, a za sada je neizvesno kada će to biti i realizovano!

Moderna ustanova

Škola za tekstil i dizajn sada ima 333 učenika. Nastava obuhvata na smerovima za mehaničare modelovanja odeće i konfekcionare krojenja, a u području kulture, umetnosti i javnog informisanja obrazuju se đaci na smerovima za tehničare dizajna grafike, dizajna tekstila, dizajna enterijera i industrijskih proizvoda i stilskih krojača. Nastava se odvija u zgradi koja je sagrađena 1964. godine, ima 12 učionica, biblioteku sa 2.000 naslova, konferencijsku salu, radionice za izradu i doradu prediva, tkačnicu, pletionicu i 18 kabineta.

Petar Stojmenović, direktor ove škole, ističe da za novonastalo stanje nisu krivi, jer sredstva za jubilarne nagrade treba da obezbedi lokalna samouprava, ali to nije učinila, pa je blokada računa bila neminovna.
– Ono što smo pod hitno uradili bio je naš zahtev banci da se sredstva za đačke stipendije ubuduće uplaćuju preko drugog računa. Verujem da će to biti učinjeno za nekoliko dana i da ćemo, nadam se već narednih dana, ispuniti obavezu prema našim stipendistima – dodaje Stojmenović.
Jedan od profesora, koji je tužio školu u kojoj je proveo gotovo celi radni vek, uz molbu da mu se ne navodi ime, kaže da su njegove kolege i on bile primorane da se obrate sudu, jer nije postignut dogovor da se jubilarne nagrade, predviđene kolektivnim ugovorom, namire bez intervencije suda.
– U našoj školi 26 profesora i ostali uposlenici imaju prava na jubilarne nagrade. Za 2005. to pravo je ostvarilo devetoro, u narednoj 11, a u 2007. godinu šestoro zaposlenih – pojašnjava direktor Stojmenović.
Kako smo juče obavešteni u školi, za jubilarne nagrade ova vaspitno-obrazovna organizacija obavezna je da isplati oko 1,2 miliona dinara, a profesori koji nisu poveli spor mogu da računaju na to da će ta sredstva dobiti istog trenutka kada ih uplati lokalna samouprava.
U Školi za tekstil i dizajn stipendije je ostvarilo 16 učenika, kojima bi svakog meseca trebalo da se podeli po 48.000 dinara. Do sada su dobili samo jednu stipendiju, za septembar, a na školski račun pristigla su još samo sredstva za oktobar, ali zbog blokade računa utrošena su za jubilarne nagrade i to po izričitom nalogu suda.
– Mnogima je teško objasniti kompletnu situaciju do koje je došlo krivicom drugih. Nama preostaje da budemo uporni i da đacima što pre damo stipendije i da se takođe postaramo da i preostale obaveze oko jubilarnih nagrada zaposleni dobiju bez sudskog sporenja, jer se na taj način izbegavaju zaista visoki sudski troškovi – veli direktor Petar Stojmenović, nekadašnji đak ove škole.
Škola se suočava i sa drugim finasijskim problemima, pre svega oko plaćanja računa za utrošenu struju, PDV… Rešavanje tog duga je takođe izvan njihove direktne nadležnosti, jer se sredstva i za te obaveze obezbeđuju iz opštinske kase.
– I pored svih nedaća, možemo biti zadovoljni prilikama u našoj školi, koja ima dugu tradiciju – zaključuje direktor Stojmenović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari