Zaoštreni politički odnosi odnosi između Srbije i Amerike mogli bi da se obiju o glavu srpskoj privredi, posebno njenom delu koji sarađuje sa američkim kompanijama, ili uz njihovo posredstvo izvozi proizvode na pojedina „osetljivija“ svetska tržišta, kakvo je i ono bliskoistočno.

Zaoštreni politički odnosi odnosi između Srbije i Amerike mogli bi da se obiju o glavu srpskoj privredi, posebno njenom delu koji sarađuje sa američkim kompanijama, ili uz njihovo posredstvo izvozi proizvode na pojedina „osetljivija“ svetska tržišta, kakvo je i ono bliskoistočno.

Nemci blokiraju isporuku mašina

Za proizvodnju oružja namenjenog iračkim snagama bezbednosti neophodni su novi alati i mašine, čiju je kupovinu kragujevačka fabrika već ugovorila u Nemačkoj. Ima, međutim, ozbiljnih nagoveštaja da nadležna institucija nemačke Vlade ponovo neće da dozvoli isporuku mašina. U sličnoj poziciji Zastava oružje bila je i 2005. kada je Vlada Nemačke zaustavila ugovorenu isporuku numeričkih mašina kragujevačkoj fabrici. Te mašine su 2005. ipak stigle u Kragujevac, ali je predsednik Srbije Boris Tadić tim povodom u dva navrata morao da interveniše kod nadležnih nemačkih organa. Da li će takva Tadićeva intervencija biti potreba i ovoga puta, videće se uskoro.

Najznačajnije fabrike srpske namenske industrije nedavno su ugovorile izvoz domaćeg naoružanja i opreme (pešadijskog oružja, municije, mina, granata većeg kalibra, „Utvinih“ aviona i drugog) u vrednosti od 235 miliona dolara, što je u stručnoj javnosti namah ocenjeno kao „posao decenije“ domaćih vojnih firmi koje su gotovo 20 prethodnih godina tavorile na ivici propasti. Javna je tajna da bi ugovoreni posao srpskih oružara sa iračkim Ministarstvom odbrane bio nemoguć da ga prethodno nije aminovala administracija SAD. Amerikanci, međutim, još uvek ne dovode u pitanje saradnju srpskih i američkih firmi, te je minule sedmice ovde potpisan protokol o nastavku poslovnih odnosa između Zastave oružja i Remingtona, ali u Kragujevcu ne kriju bojazan da bi dalje zaoštravanje odnosa sa SAD moglo najozbiljnije da ugrozi ne samo tu saradnju, već i ugovoreni izvoz srpskog oružja i vojne opreme i Irak.
– Ništa više nije nemoguće. Ostaje nam da se nadamo da će oni koji vode državnu politiku shvatiti da biznis mora da ide i da će voditi računa o tome da svojim političkim delovanjem ne ugrožavaju poslovnu saradnju domaće privrede sa inostranim partnerima. Ali, u trenutnoj uzavreloj situaciji zbog Kosova sve je moguće, pa i to da bude dovedena u pitanje realizacija ugovorenih poslova Zastavine i ostalih domaćih fabrika oružja s Ministarstvom odbrane Iraka, kaže za Danas član Upravnog odbora Zastave oružja Vlada Vučković.
Od eventualnog stavljanja američkog veta na izvoz srpskog oružja u Irak ovih dana strahuju i zaposleni u Zastavi oružju.
– Sve manje verujem da će naša i ostale domaće vojne fabrike početi u dogledno vreme da isporučuju ugovorene kontingente naoružanja i opreme. Vlada Srbije, na čelu s premijerom Koštunicom, još jednom pokazuje da joj je privreda „poslednja rupa na svirali“, samo što ovoga puta takav svoj odnos prema vojnoj i ostaloj industriji pravda sopstvenim ogorčenjem zbog proglašenja nezavisnosti Kosova. Opstanak i dalji razvoj srpske privrede, pre svega metalskog kompleksa, ponovo se kao u vreme Miloševićeve vladavine dovode u pitanje zarad nacionalnih interesa – kaže za Danas predsednik Sindikata u Zastavi oružju Jugoslav Ristić.
Sve nemarniji odnos države prema privredi ne ugrožava izvoz srpskog oružja i na ostala svetska tržišta. U kragujevačkoj fabrici koja je za ovu godinu ugovorila izvoz oružja od rekordnih 30 miliona dolara ističu da je već izvesno da većina ugovorenih izvoznih aranžmana neće moći da bude realizovana prema predviđenoj dinamici, odnosno u rokovima dogovorenim sa inostranim partnerima. Zastavu oružje, kao i većinu ostalih firmi, i dalje opterećuje teška besparica, što je posledica tavorenja i propadanja u minule dve decenije. Naši sagovornici tvrde da su u paradoksalnoj situaciji – napokon imaju dovoljno posla, ali su bez novca za nabavku repromaterijala i kupovinu savremene opreme i novih mašina.
– U više navrata obraćali smo se ministrima odbrane i ekonomije Draganu Šutanovcu i Mlađanu Dinkiću, tražeći privremenu finansijsku podršku države, ali nikakav odgovor dosad nismo dobili. Donekle možemo da razumemo da je poslednjih meseci i nedelja prioritet državne politike status Kosova, ali Vladi bi moralo da bude jasno da život u Srbiji ne sme da stane ni zbog čega, pa ni zbog Kosova – kažu za naš list u Zastavinoj fabrici oružja, napominjući da je za intenziviranje proizvodnje, odnosno za nabavku čelika iz Slovenije, orahovog drveta za kundake iz Turske, mašina iz Nemačke i još nekih uslova, neophodna podrška države ili poslovnih banaka od najmanje milion i po evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari