Leskovac, Medveđa – U području koje se prostire duž administrativne granice sa Kosovom i Metohijom trenutno vlada mir u celom graničnom pojasu dužine 56 i širinine 25 kilometara. Ipak, zbog siromaštva, ali i drugih razloga, seobe iz Medveđe, posebno planinskog dela opštine i u Kopnenoj zoni bezbednosti, svakodnevna su pojava.

Leskovac, Medveđa – U području koje se prostire duž administrativne granice sa Kosovom i Metohijom trenutno vlada mir u celom graničnom pojasu dužine 56 i širinine 25 kilometara. Ipak, zbog siromaštva, ali i drugih razloga, seobe iz Medveđe, posebno planinskog dela opštine i u Kopnenoj zoni bezbednosti, svakodnevna su pojava. Ima mesnih zajednica u kojima se godinama ne čuje dečji plač, nema mladih i nema brakova. Samo se beleže sahrane. Nekoliko seoskih škola je zatvoreno, a slična sudbina čeka još nekoliko „isturenih odeljenja“ osnovnih škola iz Medveđe, Tulara i Sijarinske Banje.

Seobe u dva smera

Medveđa – U Medveđi, gde žive Srbi, Albanci, Crnogorci i pripadnici drugih nacionalnih zajednica, ima dosta natpisa „Prodajem kuću“. Srbi se sele ka Nišu i Beogradu, a Albanci odlaze na Kosovo i Metohiju gde lakše dolaze do posla.

Uz pomoć donatora, Vlade Srbije i lokalne samouprave, leskovačka Elektrodistribucije investirala je minulih godina u eletroenergetske objekte na području opštine Medveđa stotinu miliona dinara. Predsednik opštine Medveđa Slobodan Drašković posebno naglašava da je samo u drugoj fazi investicionog ciklusa, uloženo tridesetak miliona dinara.
– Sem dvadesetak domaćistava, sva sela su dobila struju – kaže predsednik Drašković.
Domaćinstvima sa područja Kopnene zone, uz pomoć donatora i Vlade Srbije, povremeno se otpisuju i obaveze za utrošenu struju, ali i drugi izdaci. Reč je o milionskim iznosima, ali je čudno što na adrese ovdašnjih gorštaka stižu opomene RTS zbog neplaćene pretplate. Seljaci, a i lokalna samouprava, jedinstveni su u stavu da taj „harač“ neće ni plaćati, jer i ne vide slike beogradske TV, dok se program prištinske televizije može sasvim normalno pratiti.
Svi investitori ovde mogu pod povoljnijim uslovima da grade pogone, ali od te najave malo je koristi. Slobodan Drašković ističe da je u planu gradnja stacionara u Sijarinskoj Banji, jedinom banjskom centru Jablaničkog okruga. Sadašnji dom u Sijarinskoj Banji bi, kako se očekuje, trebalo da bude pretvoren u kliniku.
Drašković takođe najavljuje da će se narednih godina deo imanja, koja su potpuno zapuštena, biti obnovljena. Naravno, ostvarivanje tog zadatka nije moguće bez pomoći Republike. Inače, u planinskoj zabiti Medveđe zemljište se nudi po „bagatelnoj ceni.“ Ideja da se u nekim selima otvore etno centri, odnosno centri za odmor i rekreaciju, takođe ima sve više pristalica.
– Ar zemlje u samoj Medveđi je 36.000 dinara, a u brdskom delu daleko ispod tog iznosa- zaključuje Slobodan Drašković, predsednik Opštine Medveđa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari