Prva žrtva najvećeg poslijeratnog skandala s utajom poreza je šef Njemačke pošte Klaus Cumvinkel, koji je – uz malo krzmanje – u petak, ipak, podnio ostavku na svoj položaj zbog neoborivih optužbi da je utajio prijavu poreza u iznosu od oko milijun eura. Ovdje dodajmo tek toliko da ga je sve do prije par dana bio glas jednog od najuspiješnijih njemačkih menadžera, koji je „stvorio najveći logistički koncern u svijetu s preko 500.

Prva žrtva najvećeg poslijeratnog skandala s utajom poreza je šef Njemačke pošte Klaus Cumvinkel, koji je – uz malo krzmanje – u petak, ipak, podnio ostavku na svoj položaj zbog neoborivih optužbi da je utajio prijavu poreza u iznosu od oko milijun eura. Ovdje dodajmo tek toliko da ga je sve do prije par dana bio glas jednog od najuspiješnijih njemačkih menadžera, koji je „stvorio najveći logistički koncern u svijetu s preko 500.000 uposlenika“.
Cumvinkel je trebao uskoro postati i šef njemačkog UNICEF. No, sam se srušio u blato, skandal je otkriven. S obzirom na to da je njemačka vlada najveći dioničar ovog koncerna ona se, naime, i te kako pita o prvom čovjeku Njemačke pošte, pa je spremno prihvatila njegovu ostavku. Inače, prije toga su optuženom Cumvinkelu pretresene radne i privatne prostorije, bio je i uhapšen, pa je pušten, uz kauciju, s obzirom na to da je priznao krivicu.
Iz Saveznog ministarstva financija u Berlinu je u međuvremenu potvrđeno da se još protiv velikog broja drugih osumnjičenih, mahom menadžera, ali i poznatih i uglednih ličnosti iz njemačkog javnog života vodi intenzivna istraga. Novinske agencije izvještavaju da se radi o 700 do 1.000 osoba, koje su bile klijenti samo kod banke LGT iz Lihtenštajna. Ovo maleno vojvodstvo između Švicarske i Austrije važi kao „poreska oaza“ u ovom dijelu svijeta.
Kako izviještavaju u međuvremenu i vrlo ozbiljni mediji, primjerice Špigel Onlajne, do podataka o osobama iz Njemačke koje su utajile porez došle su njemačke obaviještajne službe tako što su platile doušniku, odnosno njegovom posredniku čitavih pet milijuna eura. Do otkrića ovog skandala je došlo, kako izvještavaju njemački mediji, tako što je jedan namještenik LGT iz Lihtenštajna ostao bez posla, pa je prilikom napuštanja banke ponio sobom podatke o njemačkim klijentima ove banke, s namjerom da ucijenjuje svojeg dojučerašnjeg psolodavca. No, umjesto kod direktora LGT povjerljivi papiri su završili u rukama njemačkih tajnih službi i potom pravosudnih organa ove zemlje.
Sada se u brojnim bankama u Luksemburgu, Švicarskoj i u Lihtenštajnu strahuje od repriza ovog slučaja. A strahuje i na hiljade njemačkih bogataša, među kojima je mnogo takvih koji su kao Cumvinkel glumili patriotu na čelu poludržavnog koncerna, a istovremeno tajili porez od vlastite države.
Od samog početka je, tvrde njemački mediji, u ovu akciju bio uključen i savezni ministar financija Per Štajnbruk, koji se nada da će ovim putom povratiti makar dio od 3,5 milijardi eura utajenog poreza. Za njega ova afera ima i dodatne neugodnosti, jer je bio i još je uvijek član Nadzornog odbora Njemačke pošte.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari