Preživeli su fašističku diktaturu Benita Musolinija, Hladni rat i pad Berlinskog zida. Ali, u redove italijanskih komunista, nekada najuticajniju snagu levice u Zapadnoj Evropi, uvukao se metež posle katastrofalnih izbornih rezultata na parlamentarnim izborima održanim u nedelju i ponedeljak.

Preživeli su fašističku diktaturu Benita Musolinija, Hladni rat i pad Berlinskog zida. Ali, u redove italijanskih komunista, nekada najuticajniju snagu levice u Zapadnoj Evropi, uvukao se metež posle katastrofalnih izbornih rezultata na parlamentarnim izborima održanim u nedelju i ponedeljak.
Komunisti, naime, neće imati predstavnike u parlamentu prvi put posle Drugog svetskog rata. Nadali su se da će u savezu sa Zelenima osvojiti šest do osam odsto glasova, ali su dobili svega nešto iznad tri odsto, jer im je biračko telo odvukla novoosnovana Demokratska partija Valtera Veltronija.
– To je težak poraz za levicu koja prvi put u istoriji Republike neće imati predstavnike u parlamentu, posle pobede populističke i ksenofobične desnice, saopštila je Partija komunističke obnove.
Komunisti su, pošto ih je zabranio Musolini, odigrali ključnu ulogu u otporu fašizmu i nacizmu. Komunistička partija ušla je u parlament posle rata, a na svom vrhuncu sedamdesetih godina predstavljala je trećinu biračkog tela. Obnavljajući imidž posle Hladnog rata, levičari su se razdvojili u nekoliko komunističkih partija koje su imale ministre u vladi Romana Prodija. Predsednik Partije komunističke obnove bio je spiker poslednjeg saziva parlamenta.
Srp i čekić još su na zidu zgrade u centru Rima. Natpis na mermernoj ploči označava nekadašnju kancelariju komunista u kojoj sada sede članovi Demokratske partije, grupe levog centra koja je u svoje redove privukla glavninu nekadašnjih komunista.
– Ploča treba da ostane tu jer predstavlja sećanje na Gvida Ratopatorea, lidera grupe pokreta otpora kojeg su ubili nacisti, objašnjava komunistička aktivistkinja Elizabeta Barela. Kao i mnogi bivši komunisti, Barela (47) je ponosna na komunističku baštinu.
Barela je napustila partiju kada se 1991. godine transformisala u posthladnoratovsku Demokratsku partiju levice, ali sada se vratila i ubeđena je da nova stranka predstavlja jedinu budućnost levice.
– Kada su uklonili srp i čekić kao simbol partije osećala sam se kao da mi je neko zario nož u srce. U svim ostalim evropskim državama postoje socijaldemokratske partije, i takva je i nama potrebna, kaže Barela.
Tvrdokorni komunisti kažu da ih Demokratska partija nikad ne može predstavljati. Komunistički lider Olivijero Diliberto poraz levice nazvao je „dobrim rezultatom“ za Valtera Veltronija, koji u svoju listu nije ubacio komuniste. Dok Silvio Berluskoni likuje, žilave aktiviste levice čeka pet godina „ilegale“.
– Sada treba da počnemo ispočetka i vratimo stare simbole, srp i čekić, kaže Diliberto. Gabriele Polo, urednik komunističkog dnevnika Manifesto, kaže da levica treba da se pregrupiše u antikapitalistički pokret i da se usredsredi na oblasti rada, građanskih prava, mira i zaštite životne sredine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari