Za dve nedelje koje provedoh na odmoru uspeli smo da se zaglibimo do mere za koju nam je u „boljim“ vremenima trebalo otprilike dve godine. Čto slučilos? Sećate li se Kišove pripovetke „Mehanički lavovi“. Poučna priča. Iz daleke prošlosti, kako sam doskora mislio. Kad ono međutim! Ponovila se tu pre neki dan. Hajde najpre da se prisetimo Kišove skaske. Tamo negde, tridesetih godina prošlog veka, potegao u posetu SSSR-u vožd francuskih socijalista Eduar Erio. Jeste Erio bio socijalista i ateista, ali nije bio čovek posebnog kova, što će reći da je – za razliku od ruskih kolega – smatrao da crkvu i vernike treba uvažavati, pa je domaćinima natuknuo nešto u smislu da su se po Evropi prosuli glasovi da se u SSSR-u crkva i vernici progone.

  Koješta, druže Erio, ciknuli su boljševici, takve glasine pronose neprijatelji socijalizma! Crkva u SSSR-u naprosto cveta, a vernici potpuno slobodno veruju iz petnih žila. Evo, koliko sutra ćemo vam organizovati posetu jednom pravoslavnom hramu, pa se sami uverite.

        Stvar, naravno, nije tako stajala, popovi behu odavno odjahali u Sibir (ili pod zemlju), a vernici su se molili po mišjim rupama, ama, ljudi posebnog kova, kad im se naredi, prave biblijska čuda. Povedu sutradan Erioa u crkvu, kad tamo – crkva puna ko oko, a službu drži naočiti pop. Eduar se u Francusku vratio čvrsto uveren da imperijalisti na pravdi Boga ocrnjuju SSSR. Erio, naravno, nije mogao znati da je pop u stvari izvesni kagebejčik Čeljustnikov, kome su navukli mantiju i zalepili bradu, a da su „vernici“ klasno svesni drugovi i drugarice koji su amaterski glumatali verski zanos.

  Zašto sam vam prepričao Kišovu priču? Zato što su se onomad mehanički lavovi – ili možda bolje „lafovi“ – sa velikim zakašnjenjem pojavili i na beogradskim ulicama? V čjom bilo djelo? Beše neki protestni skup, okupilo se na skupu nekoliko stotina nezadovoljnika Vučićevim režimom, a to – predvidivo – nije izmaklo budnoj pažnji načisto propalog Studija B. Osuo ti Studio B drvlje i kamenje na narodne neprijatelje, a da bi potkrepio reči (i slike) osude, njegovi reporteri izašli u narod i napravili anketu. Šta da vam pričam? Tipično istraživačko novinarstvo! Svi anketirani „oštro osudili“ demonstrante i zdušno „podržali“ Overlorda. Budući da Studio B KGB-u nije ni do kolena, u javnosti se ubrzo pročulo da su svi anketirani članovi i niži funkcioneri Overlordove stranke. Mada se ocene o prirodi Vučićevog režima dramatično razlikuju, ipak niko ne ide tako daleko da kaže da je taj režim totalitaran onoliko koliko je bio sovjetski, a igrokazi poput studiobeovog imaju (privremenog) smisla samo u takvim režimima. Ili, možda, imaju i u ovom. Možda se ne vraćamo u devedesete, možda se vraćamo u tridesete. Nastavci slede.



 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari