Autor svetskog bestselera „Emocionalna inteligencija“ vraća se s revolucionarnim osvrtom na najređi resurs današnjice i tajnu uspešnosti i ispunjenosti – pažnju. U knjizi „Fokusiranost“ psiholog i novinar Danijel Goleman istražuje nauku o pažnji u svim njenim oblicima. (Prevod sa engleskog Igor Cvijanović, izdavač: Geopoetika). O knjizi su na konferenciji za novinare govorili Vladislav Bajac i Jasna Novakov Sibinović.


Autor obnavlja značaj tog retko primećenog i potcenjenog mentalnog svojstva koje igra neizmerno važnu ulogu u našem probijanju kroz život. Pažnja umnogome funkcioniše kao mišić: ako se loše koristi, oslabiće; ako se valjano koristi, jačaće. U doba neprekidnog ometanja pažnje, Goleman ubedljivo tvrdi da je sad važnije nego ikad da naučimo kako da izoštrimo fokus ako želimo da se takmičimo, a pogotovo ako želimo da budemo uspešni. U današnjem bučnom, brzom svetu, lako je postati izolovan, rastrojen, preplavljen. Iako se smatra da je obraćanje pažnje izgubljena veština, ona je u osnovi zadovoljstva, produktivnosti, dobrih međusobnih odnosa na ličnom i profesionalnom nivou.

Goleman pokazuje zašto su izuzetno uspešnim osobama potrebne tri vrste fokusa, kako to potkrepljuju obimne studije slučaja iz različitih polja, od sporta, preko obrazovanja i umetnosti, do poslovanja. Kombinacijom najnovijih istraživanja i praktičnih saznanja, „Fokusiranost“ otkriva šta razlikuje stručnjake od amatera i zvezde od prosečnih izvođača. Izuzetno su važna poglavlja koja se bave značajem razvoja pažnje kod dece, jer se u njima ističe da je učenje dece veštinama koje podrazumevaju usredsređenost, zapravo polaganje temelja samosvesti i samokontrole na koje se nadograđuju druge veštine socijalnog i emocionalnog učenja, neophodnih za uspeh u školi, kasnije u poslu, ali pre svega u različitim oblicima socijalne integracije.

„Fokusiranost“ najzad poziva čitaoce ne samo da obrate pažnju na njima lično važne stvari već i da je usmere na goruće probleme šireg sveta. Time ova zabavna i promišljena knjiga nudi ključ ne samo ličnog već i institucionalnog, a potom i planetarnog napretka, usmeravajući naša razmišljanja na budućnost, a ne samo na zavodljivo jednostavne zahteve sadašnjeg trenutka i mesta.

Danijel Goleman je pisac bestselera „Emocionalna inteligencija“ (Geopoetika, 1997), koji je godinu i po dana bio na listi bestselera Njujork tajmsa. Zalaže se za to da je nivo emocionalne inteligencije podjednako važan kao i nivo standardne inteligencije (IQ) i da je treba uvesti u škole uz redovne akademske predmete. Takođe je napisao „Socijalnu inteligenciju“ (Geopoetika, 2007), „Rad sa emocionalnom inteligencijom“ (Working with Emotional Intelligence) i koautor je dela „Primal Leadership“. Priredio je knjigu – naučni dijalog stručnjaka s dalaj-lamom „Destruktivne emocije“ (Geopoetika, 2004). Studirao je na Berkliju, doktorirao psihologiju na Harvardu, gde je bio i profesor. Proveo je neko vreme u Indiji proučavajući drevne psihološke sisteme i meditativne psihološke prakse azijskih religija. Dvanaest godina je pisao za Njujork tajms o bihevioralnim naukama i nauci o mozgu. Dobitnik je Nagrade za životno delo Američke psihološke asocijacije i član je Američke asocijacije za unapređenje nauke.

Dva puta je nominovan za Pulicerovu nagradu za novinarstvo. Kopredsednik je Konzilijuma za istraživanje emocionalne inteligencije na Univerzitetu Ratgers i jedan je od osnivača Udruženja za akademsko, socijalno i emocionalno usavršavanje u Centru za obrazovanje dece na Univerzitetu Jejl (sada na Univerzitetu Ilinios u Čikagu). Živi sa suprugom u Masačusetsu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari