Širom sveta 16. juna poštovaoci Džejmsa Džojsa (1882-1941) slave Blumov dan (Bloomsday), budući da je u pitanju datum kada se dešava radnja njegovog „Uliksa“. Isti datum upućuje i na bitan podatak iz Džojsove biografije jer toga je dana pisac prvi put sreo svoju buduću suprugu Noru Barnakl, tada sobaricu Finn’s Hotela.


Najpoznatiji Džojsov roman pisan u Cirihu, Trstu i Parizu, objavljen 1922. godine, koji će kasnije postići svetsku slavu, najpre je doživljavan kao skandalozan a u Britaniji i Sjedinjenim Državama je bio zabranjen sve do 1936. godine. Fabula ovog romana obuhvata život tri glavna lika u toku jednog jedinog dana, 16. juna 1904. godine. Simplifikovano govoreći, Blumov dan se može opisati sledećim krokijem: reklamni agent Leopold Blum – Odisej Džojsovog doba, izlazi iz kuće i šeta ulicama Dablina: ulazi u kafe, odlazi u redakciju, potom na sahranu, šeta obalom zaliva, upoznaje se sa piscem-početnikom Stivenom Dedalom i kasno uveče se vraća kući. Ali, ispod manifestnog sloja dešavanja koji se čini sačinjen od sitnica i trivijalnosti, krije se jedan od najznačajnijih romana svetske književnosti, verovatno najbolji roman toka svesti.

Blumov dan prvi put je neformalno obeležen 1954. godine, a zvanično je ustanovljen 1982. povodom stogodišnjice Džojsovog rođenja. Tradicionalno, glavna manifestacija koja je postala turistička atrakcija dešava se u Dablinu. Javno se čitaju odlomci iz „Uliksa“, oživljavaju se radnje iz Blumovog života, uživa se u hrani koju je Blum jeo, izvode se razne predstave u vezi sa „Uliksom“, recitali, izložbe i sl.

Mnogo skromnije od Iraca i Gradska knjižnica i Čitaonica Pule od 2012. godine različitim prigodnim sadržajima obeležavaju Blumov dan, čuvajući sećanje na Irca koji je pre tačno 110 godina sa njima živeo.

Iako je Džojsa upravo Dablin učinio slavnim (ili je Džojs od Dablina stvorio mit?), napustio ga je vrlo mlad, 1904. godine, odlučivši se za dobrovoljni egzil. Tako je ovaj „putnik po potrebi, ali i prirodi“ boravio u Trstu, Parizu, Cirihu pa i u Puli, koja je za dvadesetdvogodišnjeg Džojsa bila slučajan izbor, jer je sa tadašnjom devojkom, Norom Barnakl, najpre zaposlenje tražio u Trstu. U Puli, pomorskoj bazi austrougarske i carsko-kraljevske Monarhije. Džojs će sa Norom živeti šest meseci i u Berlitzovoj školi austrougarskim oficirima predavati engleski jezik.

Ovogodišnji Blumov festival održan u Puli 14 -16. juna, odvijao se u bioskopu Vali, Kafeu Uliks, na Trgu Portarata, Forumu, Titovom parku i Središnjoj knjižnici a realizovan je pop-up izložbom i projekcijom filma Uliks iz 1967. godine, predstavljanjem istarskih sireva lokalnih proizvođača (tzv. Džojsovski sajam sira), koncertom i „ispijanjem koktela u Blumovom duhu“ u kafeu Uliks i radionicom irskog plesa i javnim čitanjem „Uliksa“ na četiri jezika.

Inače, simbolično sećanje na Džejmsa Džojsa Pula ne oživljava samo tokom dana posvećenih Leopoldu Blumu. U blizini starorimskog Slavoluka na Trgu Portarata, ispred kafea Uliks, nalazi se spomen-ploča postavljena na zgradi u kojoj je Džojs predavao engleski jezik a na terasici „Uliksa“ za stolom „sedi“ bronzana skulptura znamenitog Irca, delo skulptora Mate Čvrljka, koja privlači veliki broj turista, koji uz nju, jednako kao i uz pulski amfiteatar i piktoreskne ostatke starog jezgra, pokušavaju zabeležiti dan kada su u Puli boravili.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari