Ako je Girne (Kirenia) možda najlepši, Gazimagusa (tur) (Famagusta, gr) je verovatno najpoznatiji kiparski grad koji danas pripada međunarodno nepriznatoj Turskoj Republici Severni Kipar. Ovaj grad je inspirisao i čuvenog Šekspira, koji je radnju „Otela“ smestio u ovdašnjoj tvrđavi.


Gazimagusu je u trećem veku pre nove ere osnovao Ptolomej II i tada se zvao Arsinoe. U srednjem veku postaje sedište krstaša, zatim ga osvajaju Đenovljani, Mlečani, Turci. Pod britansku upravu dolazi 1878. godine. Kipar stiče nezavisnost 1960. godine, a Famagusta postaje najvažnija luka i turistički grad. Do turske invazije severnog Kipra, 1974. godine, Famagusta je bila većinsko grčki grad. Nakon što su ga zauzeli Turci, Grci su evakuisani na južni deo ostrva, Famagusta postaje Gazimagusa i većinsko turski grad. Mnoge grčke kuće su ostale prazne, a njihovi vlasnici se nadaju političkom dogovoru koji će ujediniti ostrvo i njima omogućiti ili da se vrate u svoj grad ili da dobiju odštetu za svoju imovinu. Dugogodišnji pregovori dve strane, kiparskih Grka i Turaka, traju, ali dogovor i ujedinjenje se još uvek ne naziru.

Sem tvrđave, koja je inspirisala Šekspira, turisti u Gazimagusi i okolini mogu da vide antički grad Salamis, baziliku Sv. Efifaniusa, manastir Sv. Barnaba, katedralu Sv. Nikole, koja je u vreme Otomana pretvorenu u Lala Mustafa paša džamiju… Broj turista koji dolaze u Gazimagusu znatno je manji nego „zlatnih“ šezdesetih godina, ali u poslednje vreme ih je sve više. Investitori uglavnom iz Turske poslednjih godina su mnogo novca uložili u turizam Severnog Kipra, otvoreni su luksuzni hoteli, čiji su gosti sve češće i iz zapadnih zemalja. Većinu, ipak, čine „braća“ iz Turske.

Turska Republika Severni Kipar je pod međunarodnom izolacijom i sankcijama, koju pokušavaju da „probiju“ na različite načine. Jedan od njih je i obrazovanje. Na Severnom Kipru su osnovani brojni univerziteti, na kojima se školuju uglavnom strani državljani. Jedan od poznatijih je i Istočno mediteranski univerzitet u Gazimagusi, na kome se školuje 16.000 studenata iz više od 80 država. Samo u letnji kamp ovog univerziteta dolazi oko 1.500 studenata. Dosta je studenata iz afričkih zemalja, kao i pojedinih muslimanskih, a na ovom univerzitetu se hvale da imaju dva poslanika u parlamentu Turske, kao i pomoćnike i ministre u pojedinim afričkim zemljama. Istočno mediteranski univerzitet ima više međunarodnih akreditacija, sarađuje sa mnogim svetskim univerzitetima, svojim studentima nudi izuzetno dobre uslove za učenje i život tokom studiranja. Imaju čak i svoju plažu, da se studenti relaksiraju nakon napornog učenja. Šta reći sem da nema nikakve sličnosti ni sa državnim ni sa privatnim univerzitetima u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari