Otužni utisak socrealističke državne priredbe u Paviljonu „Cvijeta Zuzorić“ povodom obeležavanja početka Prvog svetskog rata, zbog koje je nebo nad Beogradom plakalo dva dana, popravljen je preksinoć na obližnjoj Beogradskoj tvrđavi, gde je u okviru uličnog letnjeg bioskopa istim povodom prikazan kultni film Živojina Žike Mitrovića „Marš na Drinu“.

Mini-koncert studenata Fakulteta muzičkih umetnosti u Beogradu i hora „Branko Cvetković“, reč istoričara Predraga Markovića i, naravno, film pokazali su se kao pun pogodak za okupljanje mnogobrojnih ljubitelja sedme umetnosti i srpske istorije u šancu između Sahat kapije i Prirodnjačkog muzeja.

Da je to pravo mesto za ovakav program potvrdio je i Predrag Marković konstatacijom da je Beograd, u kom je austrougarskim granatiranjem sa Save i Dunava Veliki rat zvanično počeo, grad koji je prvi 1914. i poslednji 1999. bombardovan u 20. veku. Iako je događaj prvobitno bio tempiran tačno na 100. godišnjicu početka Prvog svetskog rata, Ustanova kulture opštine Stari grad „Parobrod“ je, zbog ovogodišnjeg letnjeg monsuna u Beogradu, projekciju „Marša na Drinu“ odložila za jedan dan, a potomci srpskih junaka koji su krajem 1915. prešli Albaniju hrabro su izdržali sitnu kišu u završnici filma.

Osim što slavi 50. rođendan, „Marš na Drinu“ smatra se najboljim ratnim filmom u srpskoj i nekadašnjoj jugoslovenskoj kinematografiji, okupio je najjači glumački tim tadašnje SFRJ, a prema Markovićevim rečima, u njemu se prvi put u posleratnom domaćem filmu čula psovka. U 107 minuta kroz priču o jednoj artiljerijskoj bateriji Kombinovanog puka oživljena je Cerska bitka, u kojoj se sredinom avgusta 1914. završila prvom savezničkom pobedom u Prvom svetskom ratu, za koju je general Stepa Stepanović dobio čin vojvode. Od mobilizacije u Beograda do bitke na Tekerišu, nižu se lične i ratne sudbine istorijskih i ličnosti iz naroda koje maestralno tumače srpski Klerk Gebl Aleksandar Gavrić, legendarni Ljuba Tadić, Nikola Jovanović, Vladimir Popović, Husein Čokić, Dragomir Gidra Bojanić, Zoran Radmilović, Branislav Jerinić, Branko Pleša, Ljubiša Jovanović, Petre Prličko, Ružica Sokić…

Scenario, po pripoveci „Proboj“ oficira i diplomate iz Čačka Radoja Jankovića, napisali su Arsen Diklić i reditelj Žika Mitrović. Muziku je komponovao Vasilije Mokranjac, a montažu potpisala Katarina Stojanović. Film nosi naziv najpopularnijeg srpskog borbenog marša, koji je Stanislav Binički komponovao tokom Prvog svetskog rata u čast pobede na Ceru. Snimljen je 1964. za producentsku kuću Avala film povodom obeležavanja 50 godina od Cerske bitke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari