Norvežani se ponose svojom zemljom, svojim fjordovima, kao i činjenicom da je upravo njihov sunarodnik Edvard Munk (1863-1944), tvorac još čuvenijeg Krika.

Munkova najznačajnija dela izložena su u Munkovom muzeju (Munchmuseet) u Oslu (ili Ušlu, kako bi to u Norveškoj izgovorili) zahvaljujući tome što je umetnik, doživljavajući sopstvena dela kao rođenu decu, nerado prodavao svoje radove da bi ih kasnije gradu zaveštao testamentom.

Muzej poseduje dve verzije Krika: ulje na platnu (koje je najznamenitiji eksponat) i pastel. Ekspresija umetnikovog nemira inspirisana crvenim nebom posle erupcije vulkana Krakatau (koja je iz muzeja jedno vreme bila ukradena) danas je izložena pod specijalnim staklom, zajedno uz još dva dela iz ciklusa Friz života posvećenih Munkovim velikim temama: životu, ljubavi i smrti.

Kažu da je Skrik (kako u originalu glasi naziv slike poznate po užasnutom morbidnom čovekovom liku) posle Mona Lize najpoznatija umetnička slika. Citiran i travestiran u umetnosti, reklamama i u crtanim filmovima (Endi Vorhol, Arvid Andreasen, Erro, Simsonovi) Krik je odavno etabliran kao ikona popularne kulture. Ujedno, to je i trenutno najskuplje javno prodato umetničko delo, budući da je na Sotbijevoj aukciji u Njujorku postignuta cena od oko 120 miliona dolara. U pitanju je jedna od četiri originalne verzije Krika, koja je 70 godina bila vlasništvo porodice Tomasa Olsena, koji je bio blizak sa Munkom. Iako je reč o pastelu, delo je sačuvano u ramu u koji ga je postavio sam Munk a na poleđini su zabeležene umetnikove misli o nastanku slike.

„Šetao sam s prijateljima, sunce je zalazilo, nebo se pretvaralo u krvavo crvenu boju. Odjednom sam se osetio iscrpljenim, zaustavio sam se i oslonio na ogradu: video sam krv i plamene jezičke iznad plavo-crnog fjorda i grada. Moji su prijatelji nastavili da hodaju, a ja sam ostao, drhteći od nemira. Osećao sam beskrajan krik kako prolazi prirodom“, zapisao je Munk, ne sluteći da će njegovo delo postati simbol anksioznosti savremenog čoveka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari