Bandung, nekada „Pariz na Javi“, sada je mnoštvo saobraćajem zakrčenih ulica sa malo ranije „romantične“ atmosfere. No šarm je tu. Bandung privlači radnike, intelektualce i studente širom indonežanskog arhipelaga, a njegova industrijska postrojenja, prodavnice, restorani i kafei, neki po uzoru na evropske, odišu životom. Velike art deko građevine, ulične tezge, bicikli rikše (zovu ih bećak) i multipleksi se u megagradu bore za prostor.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Pa opet, Bandung se posle vreline, vlage, buke i neumoljivog tempa 12-milionske DŽakarte, čini prijateljskim. Razdaljine su manje, restorani i prodavnice uočljiviji. Na blizu 800 metara nadmorske visine i u okruženju plodnih zelenim planina ka kojima puca pogled iz hotelske sobe, lakše se diše i kreće. Žitelji su opušteniji i nasmejaniji, a kada ih pitate kako izdržavaju uzavreli gradski saobraćaj pomirljivo kažu da je to „možda zato što su se sa njim rodili.“ Ili srodili.

Bandung je danas indonežanski centar obrazovanja i kreativnog stvaralaštva. To se, pre svega, odnosi na Bandunški tehnološki institut (ITB) osnovan 1920, na kome su diplomirali mnogi od domaćih vodećih naučnika, inženjera, geologa i čelnika poslovnog menadžmenta. Počasni doktor ITB je tokom posete Indoneziji 1958. postao i Josip Broz.

Bandung je i središe indonežanske cvetajuće informatičko-komunikacione tehnologije (ICT), kao i centar umetnosti i kulture. Svakog vikenda i tokom dužih praznika grad preplave mladi iz DŽakarte da bi uživali u kreativnoj atmosferi Bandunga, koja se ogleda u muzici, slikarstvu, modi i kulinarskim veštinama.

U Bandungu možete posetiti i neke od muzeja. Jedan je Museum Sri Baduga, nazvan po velikom sundaneskom kralju iz 16. veka. To je etnološki muzej sa blizu 6.000 artikala tradicionalne lokalne kulture. Među građevinama pažnju privlači monumentalno sedište vlade Zapadna Java, palata poznata kao Gedung Sate (sate je tradicionalno indonežansko jelo koje nalikuje našim ražnjićima) sagrađena 1920. kombinacija holandske i sundaneske arhitekture.

Boravak u Bandungu podrazumeva i obilazak muzičkog centra Saung Angklung Udjo, gde gaje duh anklunga, tradicionalnog instrumenta napravljenog od bambusa. To je škola, koncertna dvorana, restoran i prodavnica suvenira na jednom mestu puna pozitivne energije dece i mladih. Bila je to i prilika da ponovo vidimo maestra Jajan Muljanu, koji je gostovao u Beogradu 2011. godine i čiji je 86-togodišnji otac osnivač centra.

Bandungom će 23. aprila odjekivati zvuci angklunga jer će povodom 60. godina prve azijsko-afričke konferencije u tom gradu biti održana priredba „Angklung za svet“. Očekuje se 20.000 učesnika, novi rekord za Ginisa.

Poseta aktivnom vulkanu Tangkuban Perahu oko 30 kilometara severno od Bandunga je jedinstven doživljaj, ali i prilika da se siđe u neka od njegovih grotla. Put vodi preko planinskog odmarališta Lembang, koje je zahvaljujući plodnom vulkanskom pepelu od vekovnih erupcija okruženo poljoprivrednim farmama i rasadnicima cveća. Na kraju se uživa u gostoprimstvu banje Sari Ater u čijim bazenima sumporna voda posle puta od 2.000 metara ohladi do 40-42 stepena Celzijusovih.

Pre odlaska iz Bandunga nezaobilazna je kupovina u fabričkim prodavnicama, autletima koji nude modernu odeću po razumnim cenama. Bandung je centar fabrika tekstila. je roba etiketirana a cene fiksne. U njima se mogu pronaći mnogi poznati brendovi.

Zato se tokom vikenda i produženih praznika u Bandung sjate desetine hiljada gostiju iz DŽakarte, ali i turisti iz obližnjih Malezije i Singapura. Tih dana je savet lokalnih ljudi, ukoliko ne morate, ne posećujte nas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari