Preostalo sofijsko vreme, u gradu čiji je moto „Raste ali ne stari“, iskoristili smo da obiđemo sâm centar Sofije. A to znači da smo, polazeći sa obližnjeg parkinga ispred hotela Šeraton (tj. „Sofija hotel Balkan“), i šetajući okolo-naokolo, videli spomenik Svetoj Sofiji, rotondu Svetog Đorđa, okruženu sa ostacima starog grada Serdike, pa u daljini džamiju Banja Baši iz 1576. godine, i zatim i zgradu rezidencije predsednika.

 A kod rezidencije smo se našli baš u trenutku smene straže koju čine dva bugarska vojnika, uz još tridesetak turista koji su valjda baš zbog toga čekali ovde. Možda zbog kiše, a možda je to uvek tako – tek nova straža je hitro došla do stare, ovi se za sekund izmakoše, brzo zakoračiše napred i – odoše. Bruka. Ni traga od neke spektakularne smene, kao što je, na primer, ona na Sintagmi, u Atini, pa čak i kod našeg predsednika, u Beogradu.

U blizini je i Ruska crkva, što je skraćeno ime za crkvu Svetog Nikole Čudotvorca, prelepu građevinu sa pet upadljivih, pozlaćenih kupola. Crkva je podignuta na „teritoriji“ Ruske ambasade, krajem 19. i početkom 20. veka, za potrebe ruskih (e)migranata u Sofiji. Posle kraja Velikog rata, za starešinu crkve došao je arhijerej Ruske pravoslavne crkve, arhiepiskop Serafim Sobolev, koji je još za života postao jedan od najvoljenijih sveštenika Sofije, i to svih njenih stanovnika, kako Rusa, tako i Bugara. Pre nego što se upokojio u Gospodu, poručio je svim vernicima da će im i dalje pomagati, rekavši jednostavno „A vi mi pišite pisma!“ I tako danas vernici pišu ceduljice sa svojim mukama i molbama za pomoć, ostavljajući ih u kripti hrama, pored Serafimovog groba. Kažu da otac Serafim (i dalje) čini čuda, isceljujući sa nebeskog prestola bolesne i sirote, a kažu da je posebno čuven po tome što pomaže učenicima i studentima kada imaju teške ispite (!) U blizini, u istom bloku zgrada gde je i Rezidencija predsednika, nalazi se i Ministarstvo prosvete i nauke (Ministerstvo na obrazovanieto i naukata), pa ako i oni tamo reformišu prosvetu zdušno kao ovi naši ovde, zaista nije loše imati nekoga Svetog čoveka – da se nađe i da pomogne u samoodbrani đaka od nadahnutih reformatora!

I tako, i dalje po kiši, stigosmo do hrama Aleksandra Nevskog, patrijaršijske crkve ili katedrale, poznate i kao „Zlatna crkva“. Hram je građen između 1882. i 1924. godine, a posvećen je Svetom Aleksandru Nevskom (princ Aleksandar Nevski iz Novgoroda), kao i ruskim vojnicima izginulim u Rusko-turskom ratu (1877-1878) koji je Bugarima omogućio samostalnost (ne potpunu, ali ipak samostalnost). Centralna, pozlaćena kupola visoka je 45 metara, a zvonik sa strane ima još 8 metara više. U hram može da stane oko 10.000 ljudi, tj. vernika, ali ga sve to čini ipak drugim najvećim pravoslavnim hramom na Balkanu, odmah posle hrama Svetog Save.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari