Ne treba prenebregnuti, a ni zaboraviti činjenicu da je Biblioteka Hartmana Šedela odražava univerzalno obrazovanje Nirnberžanina koji je zahvaljujući svome fundiranom medicinskom obrazovanju postao ugledni i traženi lekar. Za vreme svojih studija medicine u Padovi u Italiji, Šedel je prisvojio inovativni duh humanista koje je u „Hronici sveta“ nastojao da istakne. Knjiga je predstavljala medicinsku senzaciju, ne samo svojim konceptom, već i tehničkom opremom najvišeg umetničkog dometa. Ona je štampana dvojezično u visokom tiražu u paralelnom izdanju – na latinskom u 13.000 primeraka i na nemačkom jeziku u 400 primeraka. Eficijentna mreža distribucije je omogućila širenje „Hronike sveta“ širom Evrope.

Vremenska struktura i periodizacija epoha „Hronike“ je biblijska.

U sedam epoha razdeljuje Šedel hroniku sveta:

Prvo doba: od Postanja do Potopa.

Drugo doba: do rođenja Avraamovog.

Treće doba: doba cara Davida.

Četvrto doba: do izlaska iz vavilonskog/misirskog ropstva.

Peto doba: do rođenja Isusa Hrista.

Šesto doba: rođenje Isusa Hrista i njegova savremenost. Ovaj deo hronike je najopsežniji.

Sedmo doba: opis Strašnog suda.

Šedel je studirao medicinu u Padovi i Lajpcigu i autor je više samostalnih dela. U Nirnbergu, koji je postao centar evropske privrede i izdavaštva, Šedel je bio u ličnom kontaktu sa mnogim uticajnim ljudima ovoga grada.

„Hronika sveta“ zahvata vreme od Postanja do Apokalipse i predstavlja neku vrstu sveznanja, odnosno enciklopedije avant la lettre. U 220 članaka danas bismo rekli bibliografskih odrednica zahvaćene su mnoge oblasti znanja: retorika, astronomija, filosofija, antička i humanistička književnost, istoriografija, geografija, kosmografija, medicina, pravo, teologija. Ova biblioteka je ujedno i arhiva i zbirka grafika uz koje se nalaze i autobiografske napomene u vidu sporadičnih rukopisnih zapisa. Šedelova „Hronika sveta“ je jedno od najuspelijih primeraka knjiga koje su svojim iluminacijama i dekorativnom opremom ne samo bibliofilski rariteti već pre i iznad svega prvorazredna umetnička dela.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari