Ako, vođen običnom ljudskom znatiželjom, upitaš nekog meštanina kako se ovde danas živi, on će ti prvo objasniti kako se ovde nekad živelo. Objasniće ti sve o fabrikama, srećnim i zaposlenim ljudima, čistoj vodi, vazduhu i zelenilu, hiljadama turista i sportskim manifestacijama.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

O tome kako im je cela Juga zavidela, jer su se oblačili po poslednjoj modi, jer su imali ogroman sportski centar, stadion sa boljim drenažnim sistemom od beogradske „Marakane“ i fabrike sa više od 7.000 radnika. Sve će to reći zainteresovanom neznancu da ovaj slučajno ne bi pomislio da je nabasao na neku nasumičnu palanku ili, daleko bilo, selendru, u kojoj se oduvek ovako živelo. A o ovom danas? O ovom danas ima se malo šta reći, to bi bila hronika propadanja onog što je izgrađeno i postojalo pre „ovog rata“.

Pre rata je ovde bilo više od 18.000 ljudi. Postojao je plan da se grad širi i razvija do 50.000 stanovnika, ali je došao rat, izbeglištvo, pa mnogo godina kasnije i povratak u kom se mnogi nisu vratili. Sad ih ima manje od 5.000 i kažu da se osećaju kao slepo crevo, jer su kao grad sa većinski srpskim stanovništvom, zarobljeni u Federaciji i osećaju se zapostavljenim od svih strana, ili, u prevodu, niko da u grad uloži ozbiljan novac. „Ovde sve izgleda kao da se rat juče završio. Bihać ili Ključ su gradovi koji su možda još više nastradali u ratu, a sad izgledaju kao da metak jedan tamo nije ispaljen. Ovde sve stoji konzervirano tako da niko ni ne poželi da dođe ovde. Kao da je do juče ovde bilo ratište, a rat se završio pre 20 godina“, žali se ogorčeni Drvarčanin.

Šetnja glavnom Titovom ulicom u jednom delu zaista i počinje da liči na hod po crvenoj liniji: „Ovo je nekad bila bolnica“, „Ovo je trebalo da bude robna kuća“, „Ovo je industrijska zona gde su bile fabrike“, „Ovde su nekad bila tri bazena, olimpijski, dečiji i za skokove u vodu“, „Ovo su ostaci starog spomenika“… Kosturi svih tih zgrada i dalje zjape tako poluporušeni, otvoreni i napušteni, pružaju utočište mačkama i psima i pravo je čudo kako se nijedan režiser (barem prema mojim saznanjima) nije setio da ovde smesti neku svoju horor ili ratnu srceparajuću priču.

Ostatak gradskog jezgra, u kom naravno, nema nijedne maloletne zgrade ili ustanove, podseća na toliko često viđenu scenu iz manjih mesta – mala, topla varoš u kojoj se svi poznaju i gde dani prolaze sporo i teško. Da se prekrati dan, svraća se u neku od, čini se, 100 kafana i kladionica ili se obiđu sve redom. I tako danas. I tako sutra. Prekosutra igraju Englezi, pa će se već lakše izgurati dan. Ceo Drvar izgleda kao da je pre dve decenije upao u komu i možda ga s vremena na vreme veštački probude da uzme malo vazduha, ali je sigurno bolesnik sa malim šansama za ozdravljenje. Čini se da mu polako otkazuje organ po organ.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari