I sami Drvarčani, mada su u razgovoru puni ljubavi prema Drvaru, prema svojim korenima i prirodnim lepotama, izgledaju kao da su digli ruke. Ne manjka njima ljubavi, ali manjka aktivizma. Uz nekoliko alatki iz podruma i nekoliko sati slobodnog vremena koje bi posvetili uređivanju okoline možda suštinski ne bi ništa promenili, ali bi barem pomogli da se grad, ako ništa, uljudi. Međutim, ko bi se time bavio.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Pre rata su od plate izdvajali za izgradnju velikog sportskog centra i sada ih napuštena skakaonica koja se vidi iz dobrog dela grada, podseća na uzaludnost ulaganja u mesto u kojem živiš. Uporedo sa sumornom ratnom, ovde traje i druga sumorna „tranziciona“ priča koja je dobro poznata svakome ko još uvek svoj hleb zarađuje u malom gradu, bilo gde na brdovitom Balkanu. Ta univerzalna, a ipak za svako mesto, za svaku fabriku i za svakog otpuštenog radnika posebna i drugačija priča o nekadašnjim fabrikama – gigantima koje su radile, zapošljavale, izdržavale, prehranjivale, bile i majka i maćeha. Priroda je tako htela da ovaj kraj bude idealno mesto za iskorišćavanje i preradu drveća i šuma. Gde god da se okreneš sve zeleno i pitomo. Više od jednog veka, otkad je neki bogati austrijski industrijalac otkrio taj drvni potencijal, pa sve do danas, to je glavna grana industrije i žila kucavica Drvara. Razlika između tog Austrijanca i današnjih vlasnika lokalnih pilana je, kako tvrde meštani, u tome što je ovaj prvi ulagao u ovaj grad, sagradio prugu i maltene ni iz čega izgradio nešto, dok ovi drugi uništavaju i ovo što već postoji. Meštani kažu da se drveće seče nemilosrdno i bez poštovanja potrebnih procedura, da se sve posečeno izvozi i da ne postoji skoro nikakvo pošumljavanje ili plansko delovanje. Ipak, srećni su kad i u takvim fabrikama uspeju da nađu posao. Mračna predviđana (zasnovana na iskustvu) kažu da će gazde biti tu dok ne iscrpu sve resurse, a onda će u stilu goluba u mađioničarskom triku jednostavno nestati. Nestaće i šume, i vode, i vazduha, kažu. Između vremena ove dvojice industrijalaca, i jedan drugi čovek video je potencijal Drvara, doduše potencijal da u ovom mestu sačuva živu glavu, a to je bio Tito. Živelo se ovde lepo za vreme Tita, ali se lepo živelo i od Tita, što je bila privilegija samo nekolicine gradova u SFRJ. Tadašnji planski turizam dovodio je ovde nekoliko stotina hiljada turista godišnje i mahom su hrlili da posete Titovu pećinu koja je za neprijatelje ostala nepristupačna prilikom desanta na Drvar. Nažalost, i za većinu današnjih posetilaca ona ostaje nepristupačna, budući da nas je prilikom prvog pokušaja obilaska kod same kapije u podnožju, umesto kustosa ili stražara, dočekao mali poskok, a u drugom pokušaju, savladavši uzbrdicu od suvog kamena i došavši do ulaza u samu pećinu, shvatili smo da je ipak za obilazak potrebna ludačka hrabrost i neustrašivost. Da je bilo razumevanja ovde je i dalje moglo da se živi od turizma – od Tita, od prirode, od vode i vazduha kakvog je sad teško naći. Ovako su stare zgrade porušene, a nove neizgrađene, šiblje i korov je narastao, a niko ga nije posekao, drveće je posečeno, a novo nije zasađeno, a ljudi su otišli i ne vraćaju se.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari