Bivši poslanik u Skupštini Kosova Rada Trajković izjavila je za Danas da prema kosovskom Ustavu i pravnim obavezama koje je Priština preuzela iz plana Martija Ahtisarija članstvo Kosova u Unesku nije moguće bez podrške Srba na KiM u kosovskom parlamentu.

Iako članovi 17 i 18 Ustava Kosova predviđaju usvajanje međunarodnih ugovora i učlanjenje u međunarodnim organizacijama, član 81 izričito kaže da se zakoni koje se odnose na zaštitu kulturne baštine, obrazovanje i jezike smatraju od vitalnog značaja i da je za usvajanje takvih akata potrebna većina glasova poslanika iz redova manjinskih grupa pored većine glasova albanskih poslanika. Jasna je namera kosovskog ustava da o pitanju kulturne baštine, obrazovanja i jezika, kosovske vlasti i albanski poslanici ne mogu da donose zakone bez učešća i glasova kosovskih Srba. Ustav Uneska se bavi upravo ovim pitanjima, tako da bi njegova ratifikacija u Skupštini Kosova bez većine glasova poslanika iz manjinskih zajednica bila direktno kršenje slova i duha kosovskog Ustava – kaže Rada Trajković. 

Prema njenim rečima, „član 143 kosovskog Ustava obavezuje kosovske vlasti da rade u skladu sa svim odredbama Sveobuhvatnog predloga za rešenje statusa Kosova iz marta 2007, koje se istim članom daje preimućstvo nad svim drugim kosovskim pravnim aktima Kosova“. Rada Trajković citira Aneks pet Ahtisarijevog plana kojim je predviđeno da „vlasti Kosova moraju da se konsultuju sa SPC u vezi s bilo kakvim aktivnostima koje bi promovisale srpsko pravoslavno nasleđe u turističke, naučne, obrazovne ili druge javne svrhe“.

– To znači da vlasti u Prištini ne mogu samostalno – bez konsultacije sa SPC da preduzimaju bilo kakve poteze koji se odnose na srpsko versko i istorijsko nasleđe, poput članstva u Unesku. Jasno je da članstvom u Unesku Kosovo namerava da dobije afirmaciju svoje samoproglašene državnosti. Međutim to članstvo ne može da postigne legalnim putem čak ni i prema svom Ustavu bez glasova srpskih poslanika u kosovskom parlamentu, niti bi mogli na zakonit način da preduzimaju bilo šta vezano za srpsko nasleđe u Unesku bez konsultacije sa SPC. Taj odnos prištinskih vlasti prema sopstvenom zakonu biće mnogo merodavniji test državnosti od prijema u bilo kakvoj međunarodnoj organizaciji – napominje Rada Trajković.

Na pitanje kakve bi posledice moglo da ima odbijanje srpskih poslanika da ratifikuju eventualnu odluku Uneska o prijemu Kosova u ovu organizaciju UN, sagovornica Danasa odgovara da ih srpsko biračko telo nije biralo da rade na promovisanju Kosova u međunarodnim organizacijama.

– Pitanje svih pitanja je da li bi više ikada bili izabrani, ako bi tako nešto podržali. Opšte je poznato da Srba nema u kosovskim diplomatskim predstavništvima u svetu upravo zbog nepoverenja kosovskih Albanaca da neće promovisati kosovsku nezavisnost – kaže Rada Trajković.



 

Srpski ministri nisu konsultovani

U Srpskoj listi Danasu je rečeno da njihove članove Vlade Kosova niko nije konsultovao u vezi sa kandidaturom u Unesku i da će svaki put kada se ne traži i ne poštuje njihovo mišljanje, poslanici ove liste u kosovskom parlamentu glasati u skladu sa srpskim interesima, što važi i za ovaj slučaj. Izvori našeg lista tvrde da ne postoji odluka Vlade o podnošenju zahtevu za članstvo Kosova u Unesku, nego je taj posao odradilo kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova. Šef srpske diplomatije Ivica Dačić je u Madridu, posle odvojenih susreta sa kolegama iz Španije i Malija, izjavio da ove dve države neće održati kandidaturu Prištine u Unesku.



Rašić: Politička inicijativa

– Kontekst u kome je Priština podnela kandidaturu pokazuje da je reč o političkoj inicijativi i kontriranju, što neće dati rezultate u Unesku, niti ima šanse da tako brzo prođe u parlamentu. Pogotovo što Priština sada nije spremna da odgovori standardima Uneska, o čemu govore događaji u Peći i Visokim Dečanima – kaže za Danas Nenad Rašić, predsednik Progresivno demokratske stranke i poslanik u Skupštini Kosova, bivši kosovski ministar u dve vlade Hašima Tačija.



 

Specijalni sud u paketu sa vojskom?

Prištinski mediji i Danasovi izvori u političkim krugovima juče su naveliko spekulisali da bi u petak, na zahtev Vlade Kosova, mogla da bude zakazana vanredna sednica kosovskog parlamenta na kojoj će se razmatrati predlog ustavnog amandmana neophodan za donošenje zakona o specijalnom sudu za ratne zločine na KiM. Šef kosovske diplomatije Hašim Tači juče je ponovo razgovarao sa poslanicima svoje stranke. Za sada se ne zna da li će skupštinsku većinu obezbediti Tačijeva DPK ili AZBK Ramuša Haradinaja tajnim glasanjem, a od juče prištinski mediji najavljuju i mogućnost da se glasa u „paketu“ za specijalni sud i vojsku Kosova.





 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari