Tribinu „Međunarodna dekada Roma – stvarnost i realni potencijal“ posvetili smo inkluziji i unapređenju položaja pripadnika romske nacionalne zajednice u Srbiji, jer naredne godine ističe deset godina međunarodne inicijative o njihovoj inkluziji.

Takođe, bilo je reči i o izborima za nacionalne savete koji će se održati 26. oktobra, rekla je Tijana Blagojević, predsednica Skupštine opštine Vračar, koja je ujedno bila i domaćin jučerašnje Tribine.

– Opština Vračar najviše je pažnje posvetila obrazovanju. Smatramo da samo sticanjem znanja Romi mogu naći adekvatan posao i time se finansijski osamostaliti, odnosno time će se promeniti njihov status i status njihovih sunarodnika. Zadovoljini smo kako smo radili proteklih devet godina, naša kancelarija pomagala je mnogim pripadnicima romske nacionalnosti i van teritorije naše opštine, odnosno svima koji su se nam se obratili za pomoć. Obezbedili smo im socijalnu pomoć i pomagali im oko dobijanja dokumenata čime je postignuta njihova vidljivost, a takođe i oko dobijanja zdravstvene zaštite. Pored toga, organizovali smo različite radionice i kulturne događaje, a naša opštna tradicionalno obeležava 8. april, Svetski dan Roma – istakla je predsednica Skupštine opštine Vračar.

Dragoljub Acković, zamenik direktora Kancelarije za ljudska i manjinska prava, rekao je da nije zadovoljan rezulatima koji su postignuti u proteklih devet godina u Srbiji.

– Dekada mora da se nastavi, jer ono što je do sada urađeno ne bi moglo da se nazove dekadom inkluzije već dekadom iluzije koju nam prodaju raznorazni ljudi i organizacije, a to može skupo da nas košta. Ono na čemu svi zajedno moramo mnogo više da radimo je obrazovanje i to nam je najneophodnije. Nadam se da će Srbija u narednim godinama dati podršku Komitetu za dekadu – istakao je Acković. On je naglasio da ono što je do sada urađeno po pitanju stanovanja Roma je „očajno“ i da uopšte nije zadovoljan načinom na koji su Romi smešteni u mobilnim kontejner naseljima. Acković je kao pozitivan primer realizacije stanovanja, jedino naveo projekat organizacije Eho koja je u saradnji sa njihovom Kancelarijom uspela da u tri grada sagradi po 30 kuća za kratko vreme i malo novca.

– Nisam zadovoljan kako je to dosada primenjivano u Beogradu, i nadam se da će u narednom periodu Grad Beograd imati više sluha i razumevanja za probleme stanovanja Roma – rekao je Acković.

Prema rečima Ljubinke Krkuš, koordinatorke Kancelarije za nacionalne manjine opštine Vračar, dosada su se najviše fokusirali na obrazovanje i tu su dali svoj maksimum, tako da ima dosta obrazovanog kadra među Romima.

– Problem u čitavoj državi je što za devet godina Međunarodnog projekta dekade Roma, ne postoje podaci šta je do sada urađeno sa zapošljavanjem, odnosno koliko je Roma zaposleno, kakvi su to projekti, da li su pilotirali pa pali i šta se uopšte desilo sa većinom projekata. Takođe nepoznato nam je i šta je urađeno po pitanju stanovanja, sem kontejner naselja, nemamo nikakvih podataka – istakla je Ljubinka Krkuš. Ona je navela, da je ostala još jedna godina i da svi moraju da se potrude da ostvare realni potencijal, odnosno da ekonomski osnaže obrazovni kadar, jer bez njega nema ni inkluzije, i sve što su do sada uradili bilo bi uzaludno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari