Beograd je juče dobio „zeleno svetlo“ i pozitivnu odluku Komisije za javno-privatna partnerstva Vlade Srbije da formalno počne projekat upravljanja otpadom na deponiji Vinča i javno-privatno partnerstvo za rešavanje ovog ekološkog problema u Beogradu, rekao je juče gradonačelnik Siniša mali nakon održane sednice ove komisije.


On je precizirao da je deponija Vinča najveća neuređena deponija i „crna tačka“ u ovom delu Evrope, pa je zato grad proteklih osam meseci pripremao dokumentaciju nakon čega je o projektu odlučivala ova komisija.

– Vrednost projekta je oko 250 miliona evra, a za sređivanje deponije, izgradnju postrojenja za upravljanje otpadom i proizvodnju električne i toplotne energije, grad traži strateškog partnera. Cilj je da nula odsto otpada u Beogradu ostane netretirano. To predstavlja najvažniju vest za građane Beograda, ali i za Srbiju, s obzirom na to da projekat treba da bude primer ostalim lokalnim samoupravama na koji način da reše svoje ekološke probleme i da tretiranjem otpada zarade novac – istakao je Mali.

– Ovo je prvi projekat Jedinice za upravljanje projektima koju je osnovao Grad, a sledeći je vezan za pronalaženje partnera u oblasti gradskog prevoza jer ove godine ističe desetogodišnji ugovor sa privatnim prevoznicima – naglasio je gradonačelnik i dodao da je taj projekat juče dat Komisiji za javno-privatna partnerstva Vlade Srbije.

– Cilj je da se do 15. jula održi sednica Skupštine grada, na kojoj bi trebalo da se odobre oba projekta. Nakon toga očekuje nas tender za izbor partnera – rekao je Mali i podsetio da je više od pedeset kompanija izrazilo zainteresovanost da učestvuje u realizaciji projekta upravljanja otpadom.

Državni sekretar i Ministarstvu privrede i predsednik Komisije za javno-privatna partnerstva Dragan Stevanović, izrazio je zadovoljstvo zbog strukture i karaktera projekta, jer je Beograd „potvrdio da ima sve administrativne i druge kvalitete da bude jedna od vodećih prestonica u Evropi“. On je dodao da Beograđani zaslužuju ovakav projekat i da će se po njegovoj realizaciji umnogome poboljšati kvalitet životne sredine i energetska efikasnost u glavnom gradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari