Knjiga poznatog svetskog ekonomiste Džefrija Saksa „Doba održivog razvoja“ predstavljena je sinoć Beogradu. Interesantno je da je premijerno izdanje o ekonomskim i ekološkim izazovima u budućnosti svoju premijeru doživelo na srpskom jeziku, a da će izdanje na engleskom i drugim jezicima tek uslediti.


– Kako se ekonomija razvija, profit raste, tako se povećavaju i štetne posledice ekonomskog razvoja. Prvo u vidu klimatskih promena, čemu ste i vi u Srbiji bili svedoci kroz nezapamćene poplave, zatim kroz zagađenje vode i vazduha, do porasta siromaštva – rekao je sinoć autor knjige Džefri Saks.

Ipak, i pored surove realnosti, budućnost ne mora da bude crna. Poruka knjige je krajnje optimistična.

– Budućnost nije sudbina, nešto što je zacrtano. One je stvar izbora, a na nama je da li ćemo odabrati put samouništenja ili prosperiteta – poručio je Saks.

U knjizi su predstavljeni izazovi sa kojima se planeta i čovečanstvo suočavaju, ali i mogućnosti njihovog prevazilaženja. Objavljena je tačno nakon 25 godina od Saksovog prvog dolaska u Srbiju, kada je pružao stručnu pomoć u reformama Ante Markovića. Poslednji put je bio ovde prošle godine, u vreme osnivanja Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD).

Predsednik CIRSD-a, Vuk Jeremić, podsetio je na sinoćnoj promociji da je Džefri Saks, inače njegov profesor i mentor, vodeći svetski ekonomista po izboru mnogih stručnih časopisa.

– Koncept održivog razvoja, kojem Saks posvećuje najviše pažnje, obeležiće živote ove generacije. Ujedinjene nacije 2015. godine usvajaju novu strategiju upravo o održivom razvoju – rekao je Jeremić, dodajući da je Saksova knjiga prvo štampano izdanje CIRSD-a.

Goran Pitić, profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju i predsednik upravnog odbora Sosijete Ženeral banke istakao je da knjiga obiluje ekonomskim ali i etičkim pitanjima koje proističu iz bogatog ličnog iskustva autora.

Džefri Saks je profesor Kolumbija Univerziteta i direktor Mreže Ujedinjenih nacija za rešenja održivog razvoja (SDSN). Njegovu najnoviju knjigu na srpskom izdali su CIRSD i Službeni glasnik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari