Od početka godine i stupanja na snagu novog Pravilnika Sekretarijat za socijalnu zaštitu izdao je 123 nalepnice za bespalno parkiranje za osobe sa višestrukim smetnjama, među kojima su i osobe sa autizmom.


– Autizam kao osnov za sticanje prava na nalepnicu nikada, ni po starom pravilniku od 2011 god. sa izmenama od 2012. nije sam po sebi bio osnov za ostvarivanje prava, već kumulativno sa još nekom smetnjom u razvoju, što je davalo osnova za dijagnozu višestruke ometenosti u razvoju – kažu za Danas u Sekretarijatu.

Oni tvrde, da su tokom februara održali sastanke sa roditeljima i da im je predočeno da deca sa autizmom nisu „izbačena“ iz Pravilnika. Navođenjem dijagnoze višestrukih smetnji u razvoju, obezbeđuje se najširi mogući dijapazon dece koja mogu da ostvare ovo pravo.

– Pravilnik je transparentan, omogućava da deca sa najtežim oblicima autizma ostvare pravo na nalepnicu, s obzirom da se oni tretiraju kao osobe sa višestrukim smetnjama u razvoju. Ovakvom formulacijom se ne vrši diskriminacija dece koja imaju druge smetnje u razvoju, osim autizma – objašnjavaju iz Sekretarijata.

Kako ističu, stavljanjem autizma kao dijagnoze u Pravilnik vršila bi se diskriminacija ostale dece sa smetnjama u razvoju, ali da je time proširen krug korisnika, tako da se omogućava ostvarivanje prava na nalepnicu grupaciji osoba sa invaliditetom sa trajnim oštećenjem donjih ekstremiteta

– Na osnovu ovih unapređenja, očekuje se povećanje obima i obuhvata zaštite osoba sa invaliditetom, što znači povećanje broja korisnika prava na nalepnicu sa najtežim invaliditetom – poručuju iz Sekretarijata i dodaju da je za donošenje novog Pravilnika formirana Radna grupa, sa stručnjacima koji imaju višegodišnje iskustvo u ovoj oblasti.

Mirko Gojić, predsednik Beogradskog udruženja osoba sa autizmom, smatra da nadležni Sekretarijat nema pravo da ovim osobama oduzme već jednom stečeno pravo.

– Na izradi Pravilnika iz 2011. radili su timovi lekara i ljudi od struke, a autizam je klasifikovan kao jedan od najtežih oblika mentalnih bolesti sa 100 odsto oštećenjem mozga. Telesni su invalidi i imaju uvećanu novčanu naknadu za tuđu negu i pomoć. Problem je nastao kada su roditelji dece sa dijagnozom „pervazivni razvojni poremećaj ili autizam“, koja ne spada pod višestrukost, otišli da predaju zahteve za nalepnice i bili odbijeni sa izgovorom da je autizam skinut sa liste. Problem je u terminu, i u razgovorima koje smo sa predstavnicima Sekretarijata imali tokom februara, zahtevali smo da autizam vrate u Pravilnik za ovu godinu, a da od sledeće traže njima potrebne dijagnoze i da se obrate RFZO i Interresornoj komisji – istakao je Gojić.

Vesna Trajković iz Republičkog udruženja osoba sa autizmom „Pravo na život“, kaže da je nedopustivo da neko tek tako dođe i kaže da deci sa autizmom ne treba parking, jer oni hodaju, iako imaju 100 odsto telesni invaliditet.

– Suštinsko je pitanje kakav odnos prema nama i našoj deci možemo dalje da očekujemo, ako nas sada tako izbacuju sa liste za besplatni parking – zaključila je Trajkovićeva.

 

Podrška

Grad kroz usluge dnevnog boravka koje se pružaju u okviru Centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju u Beogradu, pruža podršku i deci i omladini sa autizmom – kažu u Sekretarijatu za socijalnu zaštitu. Kako još tvrde, pored boravka u ustanovi, korisnicima je obezbeđena ishrana, zdravstvena zaštita, vaspitno-obrazovni rad, osposobljavanje za rad i radne aktivnosti, kulturno-zabavne i rekreativne aktivnosti prema njihovim sposobnostima, sklonostima i ispoljenom interesovanju. Svim korisnicima obezbeđen je i besplatan organizovani prevoz na relaciji kuća-dnevni boravak-kuća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari