Nakon traumatičnih događaja poput majskih poplava, najvažnije je učiniti da se deca ponovo osete sigurno i nastave normalan život, zaključak je tribine održane u sredu u Obrenovcu u okviru projekta SuperBus koji zajedno realizuju Fondacija SOS Dečija sela Srbija i kompanija Vip mobile.


Prema saopštenju organizatora, povod za tribinu bila je godišnjica poplava koje su pogodile brojne opštine u Srbiji, sa fokusom na nematerijalnim, psihičkim posledicama katastrofe koje, iako su manje vidljive, svakako ne smeju biti tretirane kao manje važne.

U Obrenovcu je evidentirana šteta na 3092 individualnih porodičnih gazdinstava, kao i na 1260 stanova u stambenim zgradama. Neočekivano veliki gubici i iznenadna promena svakodnevice izazvali su dugoročni stres kod stanovnika, naročito kod dece i mladih.

Nenad Bjelica, većnik za socijalnu i dečju zaštitu na teritoriji opštine Obrenovac, predstavio je korake koji su preduzeti u cilju pružanja pomoći stanovništvu. Prema njegovim rečima, poseban akcenat je stavljen na pomoć i podršku koja je pružena deci koja su u tim trenucima preživljavala stres i traumu.

– Život u Obrenovcu se polako vraća u normalu i sada je potrebno svima pružiti dodatnu podršku, posebno deci i omladini kao najranjivijim grupama. Ono što će svakako da nauče iz ovih okolnosti su hrabrost, nesebičnost i solidarnost koje su njihovi sugrađani iskazali u tako teškim trenucima. Iako je dosta objekata izgrađeno, izvestan broj građana još uvek čeka da se vrati u svoje obnovljene domove. Taj prelazni period je potrebno iskoristiti za psihičku pripremu ljudi za nastavak uobičajenih aktivnosti, a posebno mladih koji su tek počeli da grade svoj život- istakao je Bjelica.

Predstavljen je projekat SuperBus u okviru kojeg su pozvani svi relevantni predstavnici lokalne zajednice da se uključe u realizaciju njegovih ciljeva. Aktivnosti projekta osmišljene su za različite grupe dece sa ciljem da se kroz igru i edukativne programe podrži njihov kreativni razvoj i psihološko osnaživanje iz najugroženijih grupa stanovništva.

– Rešavanje egzistencijalnih potreba Obrenovčana ostavilo je u zaplećku stres i traume koje su doživele brojne porodice, među kojima je i veliki broj dece i mladih. Godišnjica od ovog nemilog događaja je i alarm za pokretanje konstruktivnih diskusija na ovu temu, kao i da se kroz različite psihološke radionice pomogne deci da prevaziđu traume koje su poplave izazvale. Upravo je i to cilj SuperBus projekta, koji će se do kraja godine sprovesti u više od 10 gradova Srbije- rekla je Maja Simić, iz Fondacije SOS Dečija sela.

Kako se navodi u saopštenju organizatora, timovi stručnjaka će raditi sa omladinom iz Obrenovca na prevazilaženju stresnih životnih okolnosti i razvijanju socijalnih veština. Posebne radionice kreirane su za decu romske nacionalnosti koja su i pre poplava živela u teškim uslovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari