Poplave na ulicama izazvane kišom koja neprekidno pada stvorile su velike probleme u gradu. Prema rečima dispečera iz GSP-a „Beograd“, bilo je prekida u saobraćaju zbog velike količine vode na kolovozima.


– Najveći problemi nastali su u naselju Medaković 3 u Ulici Svetozara Radojčića na okretnici trolejbuske linije 29, koju smo morali da skratimo na trasu linije 19. Problema je bilo i na Cvetanovoj ćupriji na Zvezdari, pa je linija autobusa 20, koja ide do Velikog Mokrog Luga, skraćena do naselja Medaković 3. Zbog velike količine vode na šinama, tramvajska linija 3 je takođe skraćena i ne saobraća kroz Košutnjak – rečeno je iz GSP-a našoj redakciji.

Branko Filipović, dispečer Beogradskog taksija, rekao je za Danas da je oko 16.30 časova Beograd bio u potpunom kolapsu.

– Gužva je svuda. U Ulici Kneza Miloša i na Slaviji ima dosta vode, tako da se vozila kreću sporije, ali je još uvek prohodno. Najviše problema je u dolinama gde se voda zadržava. Autoput je skoro pa neprohodan. Vozila svuda stoje od Dušanovca prema Novom Beogradu, od Geneksa do Gazele i na samom mostu. Apelujem na vozače da izbegnu skretanje kod Hitne pomoći, jer je poplavljeno – istakao je Filipović.

Kiša koja neprestano pada napravila je potop i u Mirijevu, na Dušanovcu i Miljakovcu, gde su vatrogasci spasili dvoje dece koja su bila zahvaćena poplavom u Ulici Save Kovačevića. Na istoj opštini u Mokroluškoj ulici iz bujice su izvučene još četiri osobe.

Zbog obilnih padavina u nekim delovima grada nije bilo ni struje.

Na vanrednom sastanku Gradskog štaba za vanredne situacije, gradonačelnik Siniša Mali naložio je da sva komunalna preduzeća budu u stanju pojačane pripravnosti zbog najave da u naredna tri dana prestonicu očekuju obilne padavine.

– Posebna pažnja se obraća na bujične tokove i kanale, pa će i u tom pogledu Grad imati punu pripravnost da reaguje trenutno ukoliko dođe do problema – naveo je Mali.

On je apelovao na lokalne samouprave da sa svojim preduzećima izvrše kontrolu bujičnih tokova i kanalske mreže na svojoj teritoriji.

Andreja Mladenović, zamenik gradonačelnika naveo je da prema podacima Operativnog centra neće biti značajnijeg povećanja vodostaja Dunava i Save, a da se očekuje povećanje vodostaja Kolubare.

– Reagovaćemo na kritičnim tačkama koje su bile problematične u prethodnom periodu, kao što su podvožnjaci, jer se nalaze na takvom terenu gde se voda nakuplja i zadržava – istakao je Mladenović.

Zbog obilnih padavina bilo je problema i na tramvajskim linijama u Rakovici kod IMR-a, na Autokomandi i kod Vukovog spomenika, ali je vrlo brzo sve vraćeno u redovno stanje.

Darko Glavaš, direktor „Beokom-a“, je istakao da se prema ranijim iskustvima mogu očekivati problemi u Zemunu, Altini, Paliluli, Borči i Kotežu.

Pojačan je rad JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ kojem je naloženo da oformi izviđačke timove da bi utvrdili potencijalna kritična mesta. Takođe u stanju pripravnosti su i JKP „Gradska čistoća“ i JKP „Zelenilo-Beograd“.

 

Osnovne i srednje škole ne rade

Štab za vanredne situacije Beograda doneo je sinoć odluku, na predlog gradskog sekretara za obrazovanje i dečiju zaštitu, Snežane Đurić, da osnovne i srednje škole u gradu ne rade danas i sutra.

Ova odluka je doneta zbog izuzetno teške situacije u gradu koja je prouzrokovana obilnim padavinama. Gradski sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu naknadno će obavestiti škole kako će nadoknaditi časove.

Begaljički potok ugrozio 30 domaćinstava

Štab za vanredne situacije opštine Grocka proglasio je juče vanredno stanje odbrane od poplava. Najkritičnije je u naselju Begaljica gde se Begaljički potok izlio celom dužinom i ugrozio više od 30 domaćinstava. Svi mostovi preko potoka su poplavljeni, a vatrogasne ekipe su prilazne puteve blokirale za saobraćaj. Nivo vodotoka se povećava za desetak centimetara tokom 60 minuta. Na terenu su ekipe vatrogasne službe, MUP-a, mehanizacija JKP Gročanski komunalac i JP Vodovod i kanalizacija koji su od ranog jutra sanirali propusne probleme i dopremale džakove sa peskom najugroženijim domaćinstvima. Oko 14 časova u pomoć du pristigle i vojne jedinice. U Umčarima se izlila i reka Ralj. Posebno je kritično u naseljima Miloševac, Boleč i Vinča.

Oboreno drveće

U Zemun Polju, Ulici Ljutice Bogdana i na Tošinom bunaru u toku jučerašnjeg dana oboreno je nekoliko drveća, neka i visine do deset metara, ali na sreću nije bilo povređenih i nije pričinjena materijalna šteta, rekla je Gordana Miljojković, iz JKP „Zelenilo Beograd“ i dodala da pet ekipa Operativnog tima za hitne intervencije ovog preduzeća dežura 24 sata.

Za sve slučajeve oborenih ili oštećenih stabala koja mogu naneti materijalnu štetu ili ugroziti život građana, sugrađani se mogu obratiti dežurnoj službi „Zelenila“ na telefon 2650-683. Pozivanje dežurne službe moguće je i preko Gradskog centra za obaveštavanje, dežurne inspekcije i MUP-a.

U Obrenovcu vanredna odbrana od poplava

Usled porasta nivoa reka Peštan, Kolubara i Sava, juče je proglašena vanredna odbrana od poplava u Obrenovcu. Miroslav Čučković , Predsednik ove opštine i šef Štaba za vanredne situacije rekao je da će se zasedati 24 časa dnevno i da je spreman na angažovanje ljudi, mašina i opreme za otklanjanje posledica bujičnih nanosa. Prema njegovim rečima, u nekim delovima grada su se pojavili veliki problemi, pre svega u naselju Senjak, u Ulici Ljube Nenadovića, u delovima Bariča, u Mislođinu, a ima problema i zbog probijanja nasipa u Velikom Polju. Na raspolaganju je osam pumpi, i to četiri koje su u vlasništvu JKP „Vodovod i kanalizcija“ i četiri pumpe u vlasništvu Vatrogasne jedinice.

Svi predsednici saveta mesnih zajednica su u pripravnosti, a mole se građani koji imaju neki problem da se jave svojim mesnim zajednicama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari