Simboličnim dizanjem dimnjaka uz zvuke „Na lepom plavom Dunavu“ u subotu je i zvanično počela rekonstrukcija Parobroda „Župa“ koji je usidren između Brankovog i Starog savskog mosta. Sa prvim danima proleća ovaj brod biće otvoren za javnost.


– Transformacijom broda u izložbeni prostor grad Beograd dobiće novu kulturno-istorijsku lokaciju, koja će biti atraktivna za domaće i strane posetioce i ljubitelje reka. Na obalama Save i Dunava u Beogradu ne postoji sličan objekat čija funkcija nije isključivo zabavnog karaktera, tako da će renovirani parobrod „Župa“ biti jedinstveni prestonički kulturni objekat na vodi – rekao je Zlatko Crnogorac, izvršni producent Ustanove kulture Parobrod, na čiju inicijativu je pokrenut projekat revitalizacije „Župe“. U prostoru starog parobroda planirani su brojni edukativni, kulturni, umetnički, ekološki i zabavni programi. Parobrod je prvi put očišćen i otvoren za održavanje kulturnih manifestacija 2012. godine. Brod je sagrađen 1913. godine i tokom svoje stogodišnje istorije tri puta je potapan. Tehničkim radovima na renoviranju i rekonstrukciji saniraće se posledice višedecenijskog neodržavanja kako bi se brod zaštitio od potpunog propadanja i potonuća. Inicijativa za revitalizaciju ovog broda nastala je udruženim naporima nekoliko kulturnih institucija, umetničkih grupa i aktivista. Projekat renoviranja, starog parobroda vršnjaka Titanika podržali su Telenor fondacija, Gete institut i Muzej nauke.

Kulturno dobro

Parobrod „Župa“ predstavlja značajno industrijsko nasleđe iz istorije rečnog saobraćaja Srbije i nalazi se pod zaštitom Muzeja nauke i tehnike. Gordana Karović iz Muzeja nauke i tehnike podsetila je da ovaj brod predstavlja kulturno dobro i da je pored njega još pet brodova koji su usidreni na obalama Beograda, predstavljaju kulturna dobra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari