Javno komunalno preduzeće „Gradska čistoća“ je u 2014. godini poslovalo pozitivno zahvaljujući brojnim uštedama u troškovima poslovanja.

To nam je omogućilo da uložimo dodatna sredstva u obnavljanje voznog parka i širenje osnovne delatnosti, obuhvatanjem novih naselja koje do sada nismo održavali, kaže za Danas Siniša Lazarević, v. d. direktora „Gradske čistoće”.

„Gradska čistoća” se još od kraja 2013. godine fokusirala na racionalizaciju troškova kako bi više mogla da ulaže u resurse neophodne za obavljanje osnovne delatnosti.

– Urađena je racionalizacija radne snage kroz novu sistematizaciju svih radnih mesta. Smanjen je broj rukovodilaca i radnika u administraciji, a kroz normiranja u određenim sektorima preduzeća i pravilno raspoređivanje kadrova prema stručnoj spremi, znanju i sposobnosti postignuta je bolja organizacija rada. Pritom, to je urađeno tako da osnovna delatnost, odnosno održavanje čistoće, pranje, čišćenje i sakupljanje komunalnog otpada ne trpi nikakve posledice, što sugrađani mogu i da vide na ulicama Beograda – naveo je Lazarević. On dodaje da je za samo pet meseci ove godine površina koju održava „Čistoća” uvećana za 417.912 metara kvadratnih, što je preduzeću donelo više miliona dinara dodatnog prihoda.

Sve to je, kako kaže, doprinelo da „Čistoća” pored redovnih aktivnosti uvede brojne novine, posebno u oblasti reciklaže i separacije otpada.

– „Gradska čistoća” je uspela da postavi 52 potpuno nova kontejnera u sklopu 15 reciklažnih ostrva koja se sastoje od tri ili četiri tipska kontejnera namenjena odlaganju različite vrste reciklabila – kazao je Lazarević.

Prema njegovim rečima, podzemni kontejneri koji su oštećeni biće popravljeni i to tako da će jedan broj tih kontejnera ubuduće biti namenjen odlaganju reciklabila.

– Kao najveći problem sa podzemnim kontejnerima pokazao se uticaj atmosferskih voda usled kojih metalni deo kontejnera koji se nalazi ispod gazišnih ploča korodira i truli. Takođe, i nadzemni deo kontejnera u koji se odlaže otpad počeo je da korodira i propada, pa kontejneri izgledaju neuredno i trulo. U odnosu na zatečeno stanje procena je da bi popravka i zamena svih oštećenih delova kontejnera u ovom trenutku iznosila oko 1,5 miliona evra.

Kako navodi Lazarević, do sada je izvršena zamena 850 starih klasičnih nadzemnih kontejnera, a do kraja 2014. godine u cilju poboljšanja standarda higijene planirana je nabavka još 800 kontejnera. Takođe, „Gradska čistoća” će nastaviti i sa akcijom raspodele plastičnih kanti od 240 litara za potrebe individualnih domaćinstava na teritoriji Beograda.

– „Gradska čistoća“ nastavlja i sa akcijom besplatnog odnošenja kabastog otpada svakog prvog vikenda u mesecu, ali i sa akcijom podele besplatnih džakova za odlaganje šuta. Nastavlja se i sa edukativnim kampanjama koje su u velikoj meri posvećene najmlađim sugrađanima, ali i sa humanitarnim akcijama koje je preduzeće počelo da sprovodi krajem prethodne i početkom ove godine – istakao je Lazarević. On dodaje da će humanitarna akcija prikupljanja polovne garderobe, obuće, ćebadi i igračaka za najugroženije sugrađane trajati tokom cele godine, a da ljudi pomoć mogu da donesu na jedan od pogona „Gradske čistoće” ili u direkciju preduzeća.

Na proleće počinje sanacija Vinče

– Formirana je i radna grupa na čelu sa gradonačelnikom Beograda Sinišom Malim koja će omogućiti pronalaženje najboljih partnera za funkcionisanje buduće moderne deponije u Vinči – rekao je v. d. direktora „Gradske čistoće“.

Džakovima protiv divljih deponija

„Gradska čistoća“ sprovodi akciju u kojoj sugrađanima, za cenu koja inače važi za odvoženje kubika šuta, obezbeđuje i džakove u koje će taj šut odlagati, a sve sa ciljem umanjenja broja „divljih“ deponija u Beogradu. Ekipe „Čistoće“ na kućnu adresu po pozivu sugrađana dostavljaju neophodne džakove za šut, a potom ih popunjene odvoze na deponiju u Vinči.

Akcija „Reciklažni dinar” u septembru

Uz podršku Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu, JKP „Gradska čistoća“ pokrenuće u septembru akciju „Reciklažni dinar“, u kojoj će biti uključene sve beogradske osnovne škole. “Gradska čistoća” će otkupljivati reciklabilni otpad od škola, a uplaćena sredstva obrazovne ustanove će uz konsultacije sa nadležnim sekretarijatom koristiti za obezbeđivanje sudova za odlaganje reciklabilnog i komunalnog otpada, edukativne kampanje i uređenje školskih dvorišta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari