U Srbiji nedostaje trokombinovana terapija neophodna u lečenju osoba obolelih od hepatitisa. I pored toga što se od pre dve godine na listi Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) nalaze odgovarajući medikamenti, još nije raspisan tender za njihovu nabavku.


– Još jedan od gorućih problema jeste nedostatak testova za praćenje bolesti kod osoba sa hepatitisom C, zbog čega nismo u mogućnosti da pravovremeno reagujemo i sprečimo dalje napredovanje oboljenja. Dakle, lečenje pacijenata zavisi od donacija farmaceutskih kuća – izjavila je dr Milotka Fabri iz Kliničkog centra Vojvodine na skupu „Srbija sa hepatitisom“ u Institutu za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut“.

Uroš Novaković iz Udruženja za pomoć obolelima od hroničnih virusnih hepatitisa (HRONOS), tvrdi da je Državna komisija još 2014. godine procenila da je za 108 pacijenata potrebna trokombinovana terapija, ali da nje u Srbiji još uvek nema.

-Ovih dana pokrenuli smo peticiju kako bismo uticali na resornog ministra da ubrza proceduru za nabavku novih lekova jer je ove godine broj pacijenata povećan – istakao je Novaković.

Na stručnom skupu govorio je i Predrag Sazdanović iz Ministarstva zdravlja koji je najavio da će sledeće nedelje biti oformljen tim sastavljen od srpskih eksperata koji se bave hepatitisom, Ministarstva i Udruženja pacijenata, čiji će osnovni akcenat biti stavljen na prevenciju.

Statistika

Prema rezultatima Batuta, u 2014. godini registrovano je 1.508 pozitivnih na hepatitis B i 1.713 zaraženih hepatitisom C. U istraživanju je otkriveno da 70 do 80 odsto obolelih nije znalo da navede pravi uzrok infekcije.

——————

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari