Proslava novogodišnjih i božićnih praznika za mnoge sugrađane, a naročito decu, nezamisliva je bez petardi, prskalica, vatrometa i ostalih pirotehničkih sredstava, koja se osim u ovlašćenim prodavnicama mogu kupiti i na „crno“. Inspekcijske službe su pojačale kontrolu na pijacama, u okolini škola i na prometnijim mestima u gradu, gde najčešće „rade“ nelegalni prodavci.


– Preduzimamo sve potrebne mere protiv lica koja se bave ovom vrstom prodaje robe, kako bi zaštitili mlade od brojnih povreda koje im prete upotrebom pirotehničkih sredstava, jer su upravo deca najčešće žrtve kupovine na ulici i neopreznog rukovanja istima – objašnjavaju u Komunalnoj policiji i dodaju da se dosadašnjom kontrolom na terenu pokazalo da prodavaca skoro da nema na očekivanim mestima, ali da će se pravo stanje videti tek u narednim danima, s obzirom da se Nova godina približava.

Prema podacima MUP – a, pirotehnička sredstva se u Srbiju najčešće uvoze iz Poljske, Bugarske, Hrvatske i Kine. Sva pirotehnika koja je dozvoljena za stavljanje u promet prethodno je ispitana i proverena naglašavaju u MUP – u.

– Građani bi trebalo da ova sredstva pazare samo u objektima koji imaju dozvolu MUP – a za prodaju pirotehnike, kao i da prilikom kupovine obrate pažnju da li na tim artiklima postoji deklaracija na srpskom jeziku koja sadrži ime i adresu proizvođača ili uvoznika, zatim broj rešenja MUP – a kojim je odobreno stavljanje u promet i uputstvo za sigurnu upotrebu – objašnjava Milan Vasović, načelnik Odeljenja za kontrolu prometa i prevoza opasnih materija u MUP – u. Neoprezno rukovanje petardama, raketama i ostalom pirotehnikom može izazvati ozbiljne povrede, pa čak i invaliditet.

– Najčešće su povrede šake u vidu razderotina i opekotina, zatim povrede očiju i ostalih delova lica. Međutim, može doći i do ozbiljnih oštećenja, zbog čega je u nekim slučajevima neophodno izvršiti amputaciju prstiju ili cele šake – kaže za Danas Nada Macura, portparolka Hitne pomoći i dodaje da iako su najčešće u pitanju deca, i odrasli mogu zadobiti povrede ukoliko čekaju Novu godinu u masi, na otvorenom.

U jednoj od mnogobrojnih specijalizovanih radnji, za kutiju od 60 komada običnih, zelenih petardi potrebno je izdvojiti 80 dinara, dok se 5 komada „crne udovice“, kako je zovu zbog velike razorne moći, može kupiti za 300 dinara. Izbor je veliki, a cene pojedinih pakovanja se kreću i do 1.000 dinara.

Vrste pirotehničkih sredstava

Pirotehnička sredstva se, kako objašnjava Milan Vasovic, načelnik Odeljenja za kontrolu prometa i prevoza opasnih materija, dele u 4 razreda prema količini eksplozivne materije koju sadrže u svom sastavu i prema vrsti opasnosti. Naime, u 1. razred, tj. „sitnu“ pirotehniku ubrajaju se male petarde, tortne fontane i kapisle za dečje pištolje, dok jače petarde, vetrometi i fontane spadaju u 2. razred. U razrede 3. i 4. ubrajaju se vatrometne bombe i boksevi sa scenskim efektima, za čiju upotrebu je, prema njegovim rečima, neophodno odobrenje MUP – a i to isključivo pravnim licima koja imaju dozvolu za bavljenje prometom eksplozivnih materija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari