Od 30 javnih česmi koje se snabdevaju vodom sa prirodnih izvora, Beograđani mogu da piju vodu bez bojazni za svoje zdravlje samo na tri mesta. Higijenski je ispravna voda sa Hajdučke česme, Miljakovačkog izvora i javne česme u crkvi Sveta Petka na Kalemegdanu, pokazala su najnovija ispitivanja rađena ovog meseca, kazala je Ivana Ristović Ponjavić iz Gradskog zavoda za javno zdravlje .


– Voda je bezbedna za piće ako je ispravna i u pogledu fizičko-hemijskih i u pogledu mikrobioloških osobina. Zavod sprovodi redovno ispitivanje higijenske ispravnosti jednom mesečno na 15 česama tokom cele godine, a sa drugih 15, manje posećenijih, samo u periodu od marta do oktobra. Najčešće se radi o mikrobiološkoj neispravnost, jer se radi o prirodnim vodama koje se ne dezinfikuju, dok se ređe dešava da je voda fizičko-hemijski neispravna – objasnila je za Danas Ristanović Ponjavić.

Naglašavajući da se radi o objektima sa izvorskom vodom, za razliku od gradskih česmi i fontana, koje su priključene na vodovodni sistem, ona je dodala da je razlog tako lošeg stanja izvorišta to što većina objekata nema vlasnika koji bi brinuli o održavanju.

– Zbog toga sada imamo veliki broj česmi koje godinama unazad nisu uređivane građevinsko tehnički, odnosno nisu čišćene i dezinfikovane ni same česme, ni okolni prostor, pa prisustvo otpada ili izliv otpadnih voda u blizini ugrožavaju kvalitet vode – dodala je ona.

S druge strane, javne česme koje će tek početi sa radom 15. aprila, a napajaju se iz gradskog vodovoda, potpuno su bezbedne i voda sa njih može slobodno da se pije, jer prolazi isti tretman provere kao i voda koja se koristi u domaćinstvima, tvrde u JKP Beogradski vodovod. To preduzeće trenutno održava 124 česme, od čega se 117 se snabdeva vodom iz vodovoda, dok se preostalih sedam snabdeva iz prirodnih izvorišta.

– Voda iz Beogradskog vodovoda je sanitarno-higijenski ispravna i provereno dobrog kvaliteta. Kontrolu vode na česmama koje se napajaju tom vodom uporedo vrše Beogradski vodovod i Zavod. Javne česme se peru jednom nedeljno, a to podrazumeva dezinfekciju i uklanjanje grafita sa njih, a svakodnevno se i čisti smeće sa samih česmi i okolnih platoa. One najfrekventnije česme gde prolazi veliki broj ljudi, posebno u centru grada, dezinfikujemo dva do tri puta nedeljno – objašnjavaju iz gradskog Vodovoda.

Ono što su pokazale poslednje analize nije se značajno menjalo poslednjih godina. Upravo zbog stabilnog kvaliteta većine voda, bilo da su one ispravne ili ne, pojedine česme se više ne proveravaju dva puta mesečno, kako je to bio slučaj ranije. I pored stalnih provera, iz Zavoda savetuju oprez i opominju građane da ukoliko žele da izvorsku vodu koriste za piće treba da se često informišu o poslednjim analizama, ali i da imaju u vidu da do zagađenja može nekada da dodje i između dve laboratorijske kontrole.

Skidaju table sa zabranom

Sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja donela je rešenja o zabrani korišćenja vode za piće za većinu javnih česmi. Izuzetak su prethodno pomenute česme sa ispravnom vodom. Međutim, Ristović Ponjavić je kazala da postoji problem sa nesavesnim građanima koji skidaju table sa obaveštenjem da voda nije za piće i time ugrožavaju ostale potencijalne korisnike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari