Tri jubileja Spomen hrama Svetog Save na Vračaru – 20 godina od odluke o njegovoj gradnji i osnivanja Društva za njegovo podizanje, kao i tri decenije od nastavka radova obeleženi su sinoć, drugog dana Velikog posta, u Galeriji RTS otvaranjem izložbe vajara Nebojše Savovića Nesa „Reljefni ornamenti Hrama Svetog Save“ i predstavljanjem fotomonografije „Pogled u Hram“, za koju tekst napisao arhitekta Dragomir Acović.

  Izložbu fotografija, gipsanih replika i kalupa sa dekoracije velikog Svetosavskog hrama otvorio je patrijarh srpski Irinej, koji se pozdravio „sve ljubitelje, graditelje i priložnike našeg zavetnog hrama“. Poglavar SPC smatra da će „hram građen ljubavlju srpskog naroda biti veličastven i da to već jeste“, kao i da će se „naći novac da se završe mozaici“. Prema patrijarhovim rečima, u Spomen-hram na Vračaru do sada je uloženo više od 35 miliona američkih dolara.

– Kada bude završen, moćićemo da se pohvalimo hramom, koji je posvećen najvećem sinu kog je srpska majka rodila. On će biti ukras Beograda, svih pravoslavnih i svih hrišćana sadašnjeg i budućeg vremena – naglasio je patrijarh Irinej, koji je prisisustvovao predstavljanu fotomonografije „Pogled u Hram – unutrašnje uređenje Hrama Svetog Save u Beogradu“.

O knjizi, koju je objavila izdavačka kuća „Studio Bečkerek“ iz Novog Sada, govorili su: recenzent mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije (Perić), profesor Milan Rakočević, akademik Dušan Kovačević, Duga Radovanović u ime izdavača i autor Dragomir Acović. Miodrag Babić, predsednik Skupštine Društva za podizanje Hrama Svetog Save podsetio je na istoriju gradnje ove crkve od odluke o gradnji do današnjih dana.

Mitropolit Porfirije naglasio je da Acovićeva fotomonografija „nije samo pogled na funkciionalno-estecku stranu problema uređenja, nego obuhvata i praćenje prethodnih stilova i teološko-liturgijski aspekt uređenja unutrašnjosti pravoslavnog hrama“. On je podsetio i da je Dragomir Acović, po oduci Svetog arhijerejskog sinoda 11 godina radio na projektovanju i gradnji Svetosavskog hrama, od toga devet godina kao glavni arhitekta za njegovo unutrašnje uređenje. Ova knjiga je u neku ruku nastavak – drugi tom Acovićeve monografije „Hram Svetog Save“ iz 2009. i za temu ima „istorijat nastojanja da se Hram definiše i realizuje, uključjući i brojne neporazume koje pratile to nastojanje od 1895. do 2011. godine“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari