Prema novom Pravilniku o listi lekova koji se izdaju na teret zdravstvenog osiguranja od 1. januara, cene određenih lekova niže su i do 50 posto. Predstavnici Udruženja proizvođača inovativnih lekova „Inovia“ smatraju da bi taj Pravilnik mogao da poveća i dostupnost inovativnih terapija.

– Sa uvođenjem novih terapija Srbija kasni za razvijenim zemljama nekoliko godina. Znatno zaostaje čak i u odnosu na zemlje u regionu: Hrvatsku, Bugarsku i Sloveniju – kaže Bojan Trkulja, direktor Udruženja „Inovia“.

Inovativni lekovi bi trebalo da efikasnije leče pojedine bolesti, mogu imati manje neželjenih efekata ili sprečiti da se neke bolesti razviju u hronične. Njihovom primenom  bi se izbegle skupe operacije, skratilo trajanje bolovanja i smanjio broj bolničkih dana. Zbog toga naš sagovornik smatra da je veoma bitno da se inovativni lekovi nađu na pozitivnoj listi RFZO.

– Srbija je zemlja u kojoj je dominantno državno zdravstvo, zbog čega su pacijenti vezani za lekove sa pozitivne liste jer ih bolnice nabavljaju preko tendera – kaže Trkulja.

Prema njegovim rečima, novi Pravilnik omogućava da RFZO sa proizvožačima lekova sačini ugovore koji bi omogućili da se pojedini lekovi nabave po nižoj ceni, a takođe se očekuje i ušteda pri proceduri javnih nabavki koja je pri kraju. Sve to bi trebalo u budućnosti da stvori veću mogućnost pacijentima u Srbiji da se leče na savremen način.

Trenutno je dostupnost inovativnih lekova u Srbiji četiri puta manja nego u Hrvatskoj, dvanest puta manja nego u Sloveniji i sedam puta manja nego u Bugarskoj.

U svetu se svake godine pojavi izmedju 20 i 30 inovativnih lekova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari