U Srbiji svake godine od karcinoma grlića materice umre oko 500 žena, a registruje se 1.400 novoobolelih. Osim vakcinacije, o čijoj važnosti se dosta govori u poslednje vreme, trenutno nezamenjiv način sprečavanja te bolesti su redovni lekarski pregledi. Ipak, tek 20 odsto žena u našoj zemlji odlazi redovno lekaru, zbog čega je neophodno organizovati skrininge, rečeno je na juče održanom okruglom stolu „Važnost prevencije i ranog otkrivanja raka grlića materice“.


-Organizovan skrining ima za cilj da poveća svest i na pregled dovede i one žene koje nikad ne bi došle na pregled. Imali smo oportuni skrining, međutim on je obuhvatio veoma malo žena srednjih i starijih godina, kao i onih iz seoskih područja navela je načelnica Odeljenja poliklinike-ginekologije u Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije Vesna Kesić. Ona je dodala da je prevencija posao od nacionalnog značaja, te da su neophodna još neka sistemska rešenja, poput samostalne baze podataka za pozivanje na skrining, obezbeđivanje besplatnog slanja poziva, obezbeđeno odsustvo sa posla za obavljanje pregleda, planiranje posebne budžetske linije za troškove, kao i finansiranje pregleda za neosigurana lica.

Predsednica skupštinskog Odbora za zdravlje i porodicu Slavica Đukić Dejanović istakla je da žene ne vode dovoljno računa o svom zdravlju.

– Kada su u pitanju karcinomi, a pre svega karcinom dojke, debelog creva i grlića materice koji su, uz karcinom pluća, najčešći uzroci smrtnosti od ove bolesti, možemo puno toga učiniti same za sebe. Pozivamo stručnjake, sve institucije, nevladin sektor da nam pomognu na svim nivoima obrazovanja, uključujući ono u trećem dobu, posvetimo veću pažnju zdravlju. Odbor za zdravlje i porodicu inače pridaje veliki značaj obrazovanju i prevenciji. Da bi javno zdravlje bilo na višem nivou, potrebno je ne samo da se primenjuju zakoni iz te oblasti, već i da podzakonska akta koja proističu iz tih zakona, budu obavezujuća – kazala je Đukić Dejanović.

Predstavnik Parlamentarne grupe za reproduktivno zdravlje, rodna pitanja i HIV Vlado Babić naveo je da se u 80 odsto slučajeva, ukoliko se uspostave prave mere i adekvatni programi, rak grlića materice može na samo pratiti već i sprečiti. On je poručio da članovi parlamenta mogu da kreiraju i utiču na oblik i sadržaje diskusija o javnom zdravlju u svojim zemljama.

– Oni su pre svega u mogućnosti da budu predvodnici izrade relevantnog zakonodavstva, da obezbede nadzor, transparentnost, odgovornost, definišu fiskalne i budžetske probleme, omoguće da se glas obolelih žena čuje i uvažava kao i da obezbede dobro upravljanje novčanim sredstvima za prevenciju i lečenje te bolesti – istakao je Babić.

Okrugli sto „Prevencija i tretman raka grlića materice“ organizovala je Parlamentarna grupa za reproduktivno zdravlje, rodna pitanja i HIV u saradnji sa Asocijacijom za seksualno i reproduktivno zdravlje Srbije, a pod pokroviteljstvom Odbora za zdravlje i porodicu Skupštine Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari