Poreska uprava ne raspolaže tačnim podacima o broju izdatih nepokretnosti u zakup i zato se ne zna tačan broj onih koji izbegavaju plaćanje poreza na prihod od izdavanja stana.

– Poreska kontrola je postupak provere i utvrđivanja zakonitosti i pravilnosti ispunjavanja poreske obaveze koji vrši Poreska uprava. Ako se u poreskoj kontroli utvrde nepravilnosti ili propusti u izvršavanju obaveza iz poreskopravnog odnosa, poreskom obvezniku se nalaže da ih otkloni, objašnjavaju iz Poreske uprave, i dodaju da su Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji propisane kazne od 15.000 do 150.000 dinara, ukoliko se Poreskoj upravi ne podnese prijava.

Ostaje nejasno kako će doći do poreske kontrole onih koji nisu sklopili ugovor o zakupu stana, kada ni sama Poreska uprava ne raspolaže tačnim podacima o broju izdatih nepokretnosti u zakup.

ilica Bisić, bivša savetnica u Ministarstvu finansija napominje da je naš zakonski okvir koji uređuje ovo pitanje dobar, ali da njegovo sprovođenje, odnosno sistem, ne funkcioniše.

– Veliki broj poreskih obveznika je veliki trošak za Poresku upravu. Evidentiranje u javnim knjigama je daleko od savršenog pa prvo treba izvršiti organizaciju informacionog sistema u Poreskoj upravi – objašnjava Milica Bisić.

Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, u Srbiji ima oko 260.000 vlasnika stanova čiji je najveći broj u Beogradu. U glavnom gradu njih 40.000 izdaje stanove u zakup dok, prema podacima Zavoda za statistiku, u Beogradu ima 85.000 stanodavaca.

Stanodavac, kao obveznik poreza na prihode od izdavanja nepokretnosti je dužan da podnese poresku prijavu najkasnije u roku od 30 dana od dana zaključenja ugovora o izdavanju nepokretnosti. Međutim, kako kažu u Udruženju podstanara „Velegrad“, broj stanodavaca koji sklapa ugovor o zakupu sa podstanarima je veoma mali i iznosi tek 10 posto od ukupnog broja. Razlog  je, kako kažu, izbegavanje plaćanja poreza državi. Prema njihovim procenama, država godišnje gubi i do 50 miliona evra zbog nenametanja poreza stanodavcima.

 

Podizanje prijave skoro nemoguće

Poreska uprava najčešće dolazi do informacija o nesavesnim stanodavcima tek kada se podstanar odluči da ih prijavi, što je, zbog straha od stanodavca, jedino u slučajevima ozbiljnijih konflikata. Podizanje ove prijave moguće je jedino u opštini na kojoj je zakupac stana prijavljen, što je u najvećem broju slučajeva u potpuno drugom delu grada jer stanodavci izbegavaju prijavu podstanara na adresi izdatog stana, kako bi izbegli plaćanje poreza.

 



 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari