U generalni štrajk 3. decembra stupiće više od 4.000 taksi vozača i oko 400 kamiona autoprevoznika, najavili su juče na konferenciji za medije sindikati taksista i autoprevoznika.

Kako kažu na ovaj korak prinuđeni su zbog nagomilanih problema koji se ne rešavaju već dugi niz godina i nespremnosti vlasti, na republičkom i lokalnom nivou, da se oni prevaziđu.

Nećemo blokirati grad, ali samo naše prisustvo na ulicama svakako će otežati saobraćaj u Beogradu. Želimo da štrajk sprovedemo uz što manje štete, i da se ne odrazi previše na naše sugrađane. Zato se unapred izvinjavamo građanima. Obezbedićemo minimum rada za najhitnije slučajeve, složni su predstavnici sindikata taksi prevoznika.

Prema rečima Branka Vitorovića iz Sindikata taksi vozača i autoprevoznika „Nezavisnost“, neki od njihovih zahteva su izmene u nacrtu novog zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju, konačno rešenje problema divljih taksista, promena tarifa i cena u skladu sa zakonom, vraćanje svih koji su izbrisani iz APR-a i otpis poreskog duga.

– Tražimo da zajedno sa državom učestvujemo u izmeni nacrta zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju. Postojeći nacrt smo odbili jer ne rešava suštinske probleme. Ono što tražimo jeste da se napravi poseban zakon o taksi prevozu, u čijoj bismo izradi i mi učestvovali, jer samo tako može da se uredi ta oblast – istakao je Vitorović.

On je navodi da će zbog neizmirenih poreskih dugova 4.500 taksista u Beogradu i 10.000 u Srbiji biti izbrisano iz APR-a.

– Jedan od razloga nagomilanog poreskog duga jeste taj što je država podigla našu poresku osnovicu sa 15 na 55 odsto kako bi nam stvorila uslove da uzmemo kredit. Više od 61 odsto taksista su dužnici. Država je propisala rigidne uslove pa smo morali da kupimo automobile koji su van naših finansijskih mogućnosti. Odnosno propisano je da moraju da ispunjavaju normu izduvne emisije Euro 3 i Euro 4 i da budu estetski prijemčivi. Taksisti su zapali u dugovanja zbog čega im sada preti brisanje iz Agencije za privredne registre – objasnio je Vitorović. Taksisti traže da im se dug otpiše, a oni će nastaviti da redovno plaćaju porez.

Aleksandar Bjelić iz Saveza taksi udruženja Srbije podsetio je da su već imali sastanke sa bivšim ministrom Krstićem, ali da im se nakon njegove smene niko više nije obratio.

– Država je inicirala problem dugovanja taksista. Taj problem sada zajedno moramo da rešimo, rekao je Bjelić i istakao da u Beogradu radi više od 1.300 nelegalnih taksista, i da to hitno mora da reši gradska inspekcija.

– Inspekcijski organi ne rade svoj deo posla, građani su izloženi zlostavljanju i ne znaju u koji su taksi ušli. O tome smo razgovarali sa gradonačelnikom, ali ništa nije učinjeno po tom pitanju – kategoričan je Bjelić.

Dušan Perić iz Udruženja Beogradski autoprevoznici kao njihov glavni problem u Beogradu naveo je to što dostavljači ne mogu da isporučuju svoju robu sa jedne na drugu stranu reke već moraju da voze obilaznicom.

– Ako neko želi da mu se nameštaj preveze od pivare BIP do Sava centra, autoprevoznik mora da plati 42 kilometra vožnje. Dovijamo se na različite načine i plaćamo kazne. Tražili smo da nam Grad izađe u susret i dozvoli prolaz Gazelom, međutim, ništa još nije rešeno – naveo je Perić.

Nadležni bez odgovora

Branko Vitorović rekao je da su učinili sve da do štrajka ne dođe, obraćali su se Vladi, poslali ko zna koliko podnesaka. Odgovora do sada nije bilo. Zbog toga smo prinuđeni na ovaj nepopularni korak – štrajk.

– Iskreno se nadamo da do štrajka neće doći i da će se nadležni osvrnuti na naše zahteve i da ćemo zajedno početi da rešavamo naše probleme pre 3. decembra – kaže Vitorović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari