Iako se Treća beogradska gimnazija nalazi u zgradi koja je jedna od najstarijih u Beogradu, izgrađena 1906. i koja je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture, ta školska ustanova radi u uslovima koji su nedopustivi. Krov prokišnjava, učionice nisu uslovne, zidovi su puni vlage a pojedine učionice su bez dnevnog svetla.

Mnoge učionice nemaju osnovna sredstva za rad, a škola nema internet, što je nedopustivo za ustanovu takvog renomea, zaključio je gradski menadžer Goran Vesić prilikom jučerašnje posete toj gimnaziji, a na poziv  novog direktora Milenka Macure, koji je predstavnicima grada predočio probleme sa kojima se škola susreće pre početka nove školske godine.

– Zapanjen sam stanjem zgrade ove gimnazije i mogu da upotrebim jednu tešku reč – sramota. Ova škola, nažalost, na najbolji način oslikava u kakvom su stanju naše školstvo i obrazovni sistem – istakao je Vesić.

On je ukazao da je unutrašnjosti zgrade potrebna ozbiljna sanacija, ali i izgradnja nekih novih kapaciteta, u skladu sa uslovima koje bi dobili od Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda. Takođe će, kako je najavio, Agencija za investicije i stanovanje Grada Beograda proveriti u najkraćem roku da li je potrebno da se doradi projekat rekonstrukcije škole koji je izradio CIP pre nekoliko godina.

– Skupština grada će, zajedno sa Ministarstvom obrazovanja, učiniti sve kako bi ova škola i njeni učenici dobili uslove za rad odgovarajuće 21. veku i koja će opravdati titulu elitne beogradske gimnazije. Grad nema dovoljno para jer smo zatekli dug od preko milijardu evra, ali sam siguran da zajedničkom akcijom sa Ministarstvom i donatorima možemo da učinimo nešto za ovu školu – ukazao je Vesić.

Članica Gradskog veća Tanja Popović izjavila je da je već obavila razgovore sa potencijalnim donatorima koji bi uveli internet u školu i donirali bar jedan kabinet za informatiku.

 

– To je nešto što možemo da uradimo odmah, a za ozbiljnije zahvate treba vremena i mi ćemo da se bavimo time – rekla je Popovićeva.

Vršilac dužnosti direktora gimnazije Milenko Macura je istakao da se u poslednjih 15 godina ništa nije ulagalo u ovu zgradu.

– Nije se vodilo računa o osnovnim sredstvima, a kamoli o onim posebnim koja su vrlo bitna za normalno funkcionisanje procesa nastave. Kao doktor informacionih tehnologija sam zapanjen da zgrada nema internet i da učenici iz informatike rade na zastarelim računarima – PC 286 i 386. Takođe je nedopustivo da su parking u dvorištu zgrade koristila lica koja nemaju veze sa ovom ustanovom, s čijom praksom smo odmah prekinuli – istakao je Macura.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari