Novi Pravilnik o regresiranju troškova boravka dece u vrtićima koji je Grad počeo da primenjuje od 1. avgusta, izazvao je juče različita tumačenja u medijima. Naime, Pravilnik predviđa određeno sužavanje kategorija koje podležu dodatnim popustima pri plaćanju vrtića.

Gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu Snežana Đurić objašnjava da su sva zakonom propisana prava zadržana i da je novi Pravilnik usklađen sa Zakonom o finansijskoj podršci dece, ali i da je u odnosu na njega i dalje mnogo povoljniji.

Pravilnik između ostalog ne predviđa mogućnost kumuliranja osnova za ostvarivanje popusta, ali je ostavljeno roditeljima da izaberu po njih najpovoljniji osnov. Takođe, porodice koje su uzele kredit za stan, više nemaju pravo na dodatnih 10 odsto popusta zbog kupovine prvog stana, a to isto važi i za podstanare kojima se takođe ukida ranijih dodatnih 10 odsto. Roditeljima koji imaju trojke, četvorke, petorke i duple blizance, vrtić je besplatan, ali za prvo dete se više ne ostvaruje popust dok je za drugo predviđen dodatni popust od 20 odsto.

Više se neće primenjivati umanjenje prihoda od 20 odsto za porodice čije dete boluje od kongenitalne malformacije, deformiteta i hromozomske abnormalnosti, bolesti mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva, duševnih poremećaja i poremećaji ponašanja, bolesti nervnog sistema, bolesti cirkularnog sistema, neoplazme, nezavisno od toga da li to dete koristi usluge predškolske ustanove.

Sekretarka obrazovanja i dečje zaštite Snežana Đurić, ističe za Danas da je grad zadržao sve zakonom predviđene beneficije.

– U Beogradu je regresirano više od 36.000 dece i što se tiče samih benefita, ostalo je mnogo više nego što zakon dozvoljava. Ukinuli smo nekoliko, ali sva zakonom garantovana prava su ostala. Poput besplatnog boravka za treće i svako naredno dete, za decu čiji su roditelji uživaoci materijalne pomoćI, deca korisnici sigurne kuće, a samohrani roditelji I dalje imaju popust od 50 odsto. Naravno da deca sa smetnjama u razvoju ostvaruju popuste koji su im i do sada pripadali ukoliko pohađaju vrtić – navodi Đurićeva. Takođe, kako kaže besplatan boravak imaće i deca čiji su roditelji osobe sa invaliditetom, ili sama boluju od određenih bolesti, kao i deca bez roditeljskog staranja.

– Najniža cena koju roditelji plaćaju je 590 dinara. Čak i najviša cena od 9.700 nije previsoka, ako se uzme u obzir nega I usluge koje mališani dobijaju. Svima je u interesu da preškolstvo bude besplatno, ali to nije izvodljivo. Baš zbog toga što je bilo toliko povlastica, zatečena je prazna kasa – kaže sekretarka. Ona objašnjava i da su povlasticama koje su dobijale porodice sa kreditom za prvi stan i podstanari, u nepravedan položaj stavljene višečlane porodice koje žive pod jednim krovom u malom prostoru, a nemaju mogućnost da uzmu kredit ili zakupninu.

Pitanje za poslodavce

– Ovo više nije pitanje predškolstva, već čitavog sistema. Mogli bi smo isto tako da postavimo pitanje poslodavcima zašto nam ne daju veću platu, ili zašto penzionerima ne daju besplatno lekove ili beneficije na komunalne usluge zato što su bolesni i moraju da kupuju lekove – navela je sekretarka Đurić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari