U Gornjem Zemunu, u blizini naselja Zemun polje u toku je izgradnja kišnog kolektora „Zemun polje – Dunav“, koji će prikupiti i odvesti u reku sve kišne vode naselja Batajnica, Zemun polje, dela naselja Altina i privredne zone „Gornji Zemun“, kažu za Danas iz Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda.


– Otvorena deonica kolektora izgrađena je u periodu od 2009. do 2011. godine. Radovi na izgradnji tunela otpočeli su tokom 2011. godine i do sada je izgrađeno 2.330 metara. Vrednost projekta je 3,1 milijarda dinara, a radovi su bili prilagođeni prilivu finansijskih sredstava i rešavanju imovinsko-pravnih odnosa na pozicijama projektovanih ventilacionih otvora tunela. Završetak radova zavisiće od vodostaja reke s obzirom da izvođač radova „Kolubara-Mionica“ završne radove treba da izvede na obali Dunava gde je kolektorski ispust – ističu iz Direkcije.

Kolektor „Zemun polje – Dunav“ pripada Batajničkom kanalizacionom sistemu. Ovaj sistem se prostire na 13.700 hektara i obuhvata teritoriju severozapadno od naselja „Galenika“ sa naseljima: Dobanovci, Ugrinovci, Batajnica, Zemun polje, radna zona „Dobanovci“, industrijska zona „Gornji Zemun“ i deo Surčina. Kanalizacija je građena po separacionom sistemu, što znači da se razdvajaju kišne i fekalne otpadne vode.

Predsednik opštine Zemun Dejan Matić, kaže za Danas da se završetak radova na zatvorenom kopu očekuje početkom novembra 2014. godine, a da je završetak celokupnog kolektora planiran na proleće 2015.

– Njegovom izgradnjom trajno će se rešiti problem odvoda atmosferskih voda u Dunav za ova naselja kao i problem izlivanja kanalizacije. Takođe, značajno će se poboljšati ekološka i sanitarna zaštita, a istovremeno i obezbediti urbanizacija prostora i razvoj celokupnog područja – objašnjava predsednik opštine Zemun.

Kolektor

Slivna površina ovog primarnog kolektora iznosi oko 2.500 hektara. Dužina kolektora je 3.530 metara, od čega je 861 metar građen u otvorenom iskopu. Preostalih 2.669 metara od auto-puta Beograd – Novi Sad do ispusta u Dunav gradi se tunelskom mašinom. Kako navode iz Direkcije, prečnik tunela je 3,2 metra, a mašina gradi tunel na dubinama od 10 do 26 metara. Do kraja radova potrebno je da se iskopa još oko 300 metara tunela, a na obali Dunava se izvode složeni radovi na zagatu sa izlaznom građevinom, koja ima dvostruku funkciju: da obezbedi uslove za bezbedan izlazak tunelske mašine i da preko izlaznog šahta obezbedi pravilno funkcionisanje kolektora u eksploataciji.

Kanalizaciona mreža

Od objekata kanalizacije trenutno postoji mreža kanala u naseljima Batajnica i Zemun polje, kao i crpne stanice „Batajnica“ i „Zemun polje“ kojima se vode prepumpavaju u Dunav. Galenika ima mrežu kanala i ispust u Dunav, dok se otpadne vode iz crpne stanice „Surčin“ prepumpavaju ka Aerodromu „Nikola Tesla“ i onda potiskuju do CS „Zemun polje“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari